20. Prosinec 2023
V závěru roku se odehrává jedno setkání za druhým, takový prostě už bývá život v salesu. Na klienty se potřebujeme naladit, pak je úspěch téměř zaručen. Ale naladit potřebuje i naše imunita, abychom to všechno zvládli a udrželi se fit. Není lepší užít si svátky naplno, než nechat virózu zahnat nás do peřin?
Krok č. 1: Nenechte chvíli vládnout klid
Smutek, stres, vztek, úzkost i skleslost jsou stavy, které nám nebývají příjemné a člověk v salesu nemívá prostor se jimi dvakrát zabývat. A tak je odsouvá stranou, koncentruje se na výkon a doufá, že to přejde. Ponořit se do práce může pomoct, ale pokud podobné stavy dlouho přetrvávají, říká si naše duše o jediné. Je na čase se tímhle obsahem probrat. Frustrace a negativní rozpoložení nás totiž dokážou v sociální interakci neskutečně omezovat. A stejně umí okleštit i imunitní systém.
Co s tím? Tak předně chvilka pozastavení je skvělá první pomoc. Pět minut koukat „do blba“ může hlavě natolik ulevit, že se budete moci opravdu „nadechnout“. Třeba 20minutová meditace či procházka přírodou nebo dokonce terapie lesem dokáží zklidnit sympatický nervový systém, který byl do té doby v křeči. Právě sympatikus je ta část nervové soustavy, která ovládá stresové reakce a všechen ten progres a výkon. Ale i ta potřebuje dobít baterky.
A pak, když sympatikus díky běhu mezi stromy nebo pronášení manter utichá, jeho protiváha parasympatikus, zodpovědný za kvalitní relaxaci a uvolnění, začíná pracovat. Dějí se věci. Splín se člověku rozplývá před očima. Zase dokáže vnímat krásu a optimismus. A imunita? Konečně má čas zase pracovat v náš prospěch. Když totiž chceme regenerovat, potřebujeme obrátit pozornost právě k parasympatiku, který pro nás rád zařídí potřebný klid.
Krok č.2: Ach to klišé ovoce, zeleniny… A co selen?
Jídelníček, který staví na zelenině a ovoci dokáže pro imunitu určitě odvést větší díl práce než smažák a hranolky na denním pořádku. Ostatně těch důvodů je tu víc – vláknina, vitamíny a minerály. A když si je dopřáváme s požitkem, efekt to má ještě větší. Potrava totiž nesytí jen tělo, ale i duši. A zapomenout nemůžeme ani na ořechy, semena a další průmyslově nezpracované potraviny. Problém nastává tehdy, když půda nebo hydroponie, v níž jsou plodiny pěstovány, začíná být na důležité látky chudá. A to je přesně případ selenu, stopového prvku, který přispívá k normální funkci imunitního systému.
V našich končinách je to látka velmi vzácná a v půdě jí nemáme dostatek. Jiná by to bylo, pokud bychom měli den co den přístup k moři a jeho darům. Takto si ale náš zdravý jídelníček zaslouží trochu péče navíc. A kde selen hledat? Jedním zdrojem jsou para ořechy, ale mnohem účinněji ho získáme z doplňků stravy, kde se nalézá v organické snadno vstřebatelné formě jako je třeba L-selenomethionin.
Krok č.3: V dobré společnosti
A když už poukazujeme na selen, nelze ho nezmínit bez společnosti zinku. Zinek je pro imunitu také dobrý parťák, zvlášť ve formě chelátů, například jako bisglycinát zinečnatý. Na obranyschopnost umí zapůsobit v podstatě okamžitě a dojem na ni zanechává pozitivní. Když nám náhodou rýma nebo nachlazení začínají klepat na dveře, vyplatí se po zinku sáhnout jako po první pomoci, a posílit tak náš imunitní systém. A co zinek ještě dokáže podpořit? Ochranu buněk před oxidativním stresem, zdravý zrak, reprodukční funkce.
Sestava pro imunitu by nebyla kompletní, pokud bychom vynechali měď, která vedle toho přispívá k normální pigmentaci vlasů a pokožky a opět to umí rozbalit taky jako antioxidant. A u trojkombinace zinek, selen měď nekončíme. Tedy alespoň ne v Nupreme. Zinek chelát totiž obsahuje ještě kurkumin a piperin, které nejen potěší obranyschopnost, ale také přispívají k lepšímu prokrvení tkání a jejich výživě. Podoba standardizovaných extraktů navíc zabezpečí stejný účinek v každé kapsli.
Spolehnout se navíc můžeme, že Zinek chelát Nupreme má čisté složení bez zbytečných aditiv, plnidel, barviv nebo konzervantů. Vyladěná receptura nám otevírá cestu k tomu vychutnat si závěr roku podle vlastních představ.