03. Červen 2022
Přinášíme vám skvělou inspiraci pro rozproudění konverzace na jakékoliv akci. Tyto skvělé způsoby vám pomohou snadněji navázat kontakty pomocí tzv. “konverzačních startérů”, které prolomí ledy mezi vámi a novým člověkem. Projděte si tento seznam před každou akcí a úspěch v networkingu vás nemine.
1. „Ahoj, já jsem X.“
(Za X dosaďte své křestní jméno.) Tento začátek konverzace skutečně funguje! Jen se ujistěte, že máte co říct po vašem představení, abyste na sebe nakonec nezůstali mlčky zírat. A jak sami zjistíte, tato věta je klíčem k většině začátků konverzace. Ovšem pozdravení je jen způsob, jak hovor rozproudit, proto se ujistěte, že dokážete ve výměně názorů pokračovat a posunout ji na další úroveň.
2. „Máte problémy s Wi-Fi?“
Dobrá zpráva: Odpověď na tuto otázku je téměř vždy „ano“. Všichni máme určitě zábavné historky o tom, když nám přestal fungovat internet v tu nejhorší dobu – takové příhody jsou vždycky skvělým začátkem konverzace.
3. „To [jídlo nebo nápoj] vypadá skvěle. Odkud to je?“
Na tuto otázku můžete dostat několik různých odpovědí. Dotyčný vám může pouze říci, kde to koupil, nebo se může pustit do popisování chutě a kvality. Nejste si jisti, jak dál pokračovat? Povězte jim o místě, kde jste kdysi měli nejlepší verzi toho, co právě pijí nebo mlsají. Ale formulujte to jako otázku – „Byl jsi někdy v Berlíně? Tam jsem měl kdysi nejlepší grilovanou klobásu“.
Tato technika funguje také u neutrálních komplimentů, například když někomu řeknete, že se vám líbí jeho taška na notebook nebo bunda. Většina lidí ráda přijímá pozitivní zpětnou vazbu a pravděpodobně na ni naváže historkou o tom, kde nebo jak ji získali. (A pokud na to nenavážou, zeptejte se jich na to – nezapomeňte udržovat konverzaci.)
4. „Nevíte, jestli je tu šatna?“
Využijte zmatku, který nastává na každé akci. Když někdo někam přijde poprvé, pořádně neví, co se kde nachází. Ale každý, kdo to ví, se chopí příležitosti být „v obraze“. Znáte prostory na akci? Zkuste na to jít mazaně a zeptejte se někoho, kde je šatna a pak ho tam nenápadně zaveďte a přitom si povídejte.
5. „Nemůžu uvěřit, jaká je dnes zima/teplo/krásně.“
Mluvit o počasí zní jako klišé, ale ve skutečnosti to funguje – zejména pokud se chystáte mluvit s lidmi z jiné země nebo jiného města. Jakmile budete vědět, odkud člověk pochází, můžete si z toho udělat i legraci: „Vsadím se, že jsi rád, že jsi nechal v Anglii ten šílený déšť.”
6. „Jste tu s kolegy?“
Pokud se hodláte začít konverzaci s někým, kdo je na akci se skupinou lidí, můžete snadno rozšířit váš okruh známých. Vyjádřete slušně zájem o seznámení se spolupracovníky dotyčného tak, že se zeptáte, jaké jsou jejich různé role v týmu. Můžete začít takto: „Víte, vždycky jsem se chtěl dozvědět víc o X. Mohl byste mě představit svému kolegovi, který na tom pracuje?“.
7. „Vypadá to, že si to tady nejvíc užíváte. Nevadí, když se připojím ke konverzaci?“
Samozřejmě, že tohle musíte říct lidem, kteří skutečně vypadají, že se dobře baví. Takové skupiny jsou stejně nejlepší, protože si užijete nejvíce zábavy.
8. „Přišel jste se setkat s konkrétním člověkem?“
Pokud máte oba zájem setkat se se stejnými lidmi nebo navštívit stejná sezení, tato otázka vám pomůže najít společnou řeč. Bez ohledu na odpověď se dozvíte více o cílech a důvodech účasti na akci toho druhého, což podporuje výměnu nápadů a znalostí. A to může vytvořit příležitosti i po skončení akce – nikdy nevíte, kdy bude dotyčný člověk potřebovat vaše odborné znalosti, nebo naopak.
9. „Přišli jste sem všichni společně, nebo jste se tu potkali?“
Tato otázka je skvělá, když se připojíte ke skupině cizích lidí. Otevírá totiž konverzaci všem ve skupině, místo aby se omezovala na lidi sedící hned vedle vás. A čím více lidí si povídá, tím lépe – je to pro vás další příležitost dozvědět se o cílech všech ostatních a vyměnit si názory.
10. „Když už jsme tady, mohl bych se představit.“
Pokud je akce dostatečně velká, pravděpodobně budete muset na něco čekat ve frontě – například na přednášku, toaletu nebo jídlo. Využijte efektivně tento čas k něčemu jinému než k soustředění se na to, jak pomalu se fronta pohybuje. Věnujte tuto energii něčemu produktivnímu, například setkání s lidmi kolem vás. Otočte se na člověka za vámi a začněte s ním konverzaci.
11. „Slyšeli jste už mluvit X?“
Při účasti na stejné konferenci jsou řečníci zaručeně společným tématem, takže toho využijte ve svůj prospěch. Je to skvělý výchozí bod, který se může ubírat mnoha různými směry konverzace – viděli jste toho člověka mluvit na jiné akci? Četli jste jeho práci? Co si myslíte o jeho přednášce?
12. „Byl jsi někdy v ulici X? Opravdu jsem se tam chtěl podívat.“
Tato otázka je skvělá, když se účastníte akce mimo město. Pokud se tam nachází restaurace, na kterou jste slyšeli dobré recenze, můžete se místních i návštěvníků zeptat, zda by ji také nechtěli vyzkoušet.
A pokud jste sami místní a povídáte si s návštěvníky, můžete jim nějaké místo doporučit. Zmiňte se, že jste tam už dlouho nebyli nebo že byste se tam rádi vrátili. Pokud máte o návštěvu společný zájem, můžete navrhnout, abyste se tam vydali společně nebo si vzali taxíka.
13. „Vystupujete na této akci?“
Pokud je odpověď „ne“, nezapomeňte se rychle zeptat, zda na akci vystupuje některý z kolegů dotyčného nebo na jakých zasedáních se plánuje zúčastnit. Takové otázky vám pomohou dozvědět se více o tom, čím se daná osoba zabývá a jak byste se od sebe mohli navzájem učit.
Pokud je odpověď “ano”, je to výhra. Máte skvělou příležitost zeptat se, o čem bude tento člověk mluvit a co je na daném tématu zaujalo. A nezapomeňte se zmínit, že se těšíte na účast a co si od ní slibujete.
A pokud už dotyčný mluvil, ale vy jste to nestihli – řekněte mu, jak moc vám je líto, že jste to nestihli. Jen se nezapomeňte zeptat, jestli se na to budete moci někde podívat online nebo kdy bude mít další přednášku.
14. „Jste na této akci poprvé?“
Pokud je odpověď „ne“, zeptejte se dotyčného na tipy, jak si akci co nejlépe užít, co na ní bylo loni jiné a v co doufají letos. To může pomoci odhalit společné zájmy.
Těch, kteří na akci přišli poprvé, se zeptejte například co je přimělo na akci vůbec přijít a jak se jim na ní zatím líbí. Stále tak otevíráte konverzaci k potenciálnímu momentu „já také“ a možná se najde příležitost zúčastnit se stejné přednášky.
15. „Rozuměl jste, co měl přednášející na mysli, když řekl ‚X‘?“
Tato otázka vytváří skvělou příležitost začít si povídat s některými lidmi, kteří během sezení seděli vedle vás, namísto toho, abyste se po jeho skončení tiše vytratili. Pokud jste něčemu oprávněně nerozuměli, nestyďte se – mohlo to zmást i ostatní lidi. Brainstorming různých výkladů přednášky může být vlastně docela zábavný – dává vám možnost být kreativní a případně sdílet nápady s někým, kdo má jiný pohled na věc.
A i kdyby tato osoba skutečně pochopila, co vás zmátlo, požádáním o vysvětlení můžete dosáhnout trochy pohlazení jeho ega. Ale pokračujte v konverzaci – zvláště pokud se skutečně chcete dozvědět více o tom, co má dotyčná osoba na srdci.
16. „Už mě nebaví mluvit s kolegy – vidím je pořád. O čem se bavíte?“
Tohle je hláška z podcastu komika Peta Holmese. Jeho původní verze zněla: „Už mě nebaví mluvit s kamarády, o čem se bavíte vy?“.
Je to hláška, která je účinná v řadě situací, protože je ve většině času pravdivá. Nejde o to, že byste své kolegy neměli rádi – ale pokud jste obklopeni novými lidmi, proč nezískat jiný úhel pohledu? Tímto ukážete zájem poznat lidi, kteří tam jsou a dává to náladu pro výměnu vtipných historek z kanceláře, což je skvělý způsob jak prolomit ledy s někým neznámým.
Připraveni na networking?
V neposlední řadě můžete po dlouhém dni na konferencích, přednáškách či jiných akcích zkusit větu “Pojďme na drink!”, která po náročném dni rozhodně přijde vhod. A nezapomeňte na to nejdůležitější při navazování kontaktů – usmívejte se a bavte se!