22. Červenec 2014
Minulý týden jsme pro vás připravili tipy na příjemná místa v Brně, kam s klientem zajít jen tak příjemně poklábosit. Nyní nás čeká Praha, kde je situace o něco složitější. Výborných podniků je tu totiž výrazně víc a těžko z nich vybrat ty skutečně nejlepší. Snažili jsme se proto mířit tam, kde se bude líbit skutečně každému.
1. Čestr
Speciality z hovězího masa uzrálého tradiční metodou, luxusní pozice kousek od Václavského náměstí, a přitom stranou turistickým davům, originální interiér a vynikající servis – to je ve zkratce restaurace ze sítě Ambiente Group, kterou najdete v přízemí bývalého Federálního shromáždění. Kvalita jídla je vynikající, cena příjemná a nenapadá mě jediný důvod, proč by tam člověk mohl být nespokojený. A i když je restaurace zaměřená výhradně na maso, i vegetarián si tu přijde na své.
2. Pastacaffé
U Ambiente Group ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát se vydáme za italskou kuchyní – v bistru Pastacaffé zažijete, jak má skutečně chutnat. Do „konvenční“ pizzerie už ale potom na těstoviny těžko zavítáte. Profesionální a velmi milý personál vám rád doporučí to nejlepší z nabídky nejen domácích těstovin. Po obědě či večeři zde můžu doporučit i kávu Tonino Lamborghini a některý z dezertů.
3. EMA espresso bar
Funguje jen něco málo přes rok, našel si však již doslova davy příznivců. Kávový bar v moderním berlínském stylu nabízí samozřejmě vysoce kvalitní kávu (název klame, dělají i filtrovanou), navíc ale i vynikající zákusky a sendviče. Tady se na kvalitě opravdu nešetří.
Zajímavou raritou jsou staré školní židle – na dlouhé vysedávání nic moc, k takto zaměřenému podniku se však dokonale hodí. EMA je i díky lokalitě na Florenci skvělým, rychlým a osvěžujícím řešením pro schůzky s mimopražskými klienty – domluvit obchod, nabrat sílu a rychle zase do víru velkoměsta.
4. Café Lounge
V příjemné kavárně se naopak dá vysedávat i několik hodin, prostor k tomu přímo vybízí. Otevírají už v 7.30 a zdejší poctivé snídaně uspokojí i velmi mlsné jazýčky. K obědu pak nabízí polévky a několik lehkých jídel, menší večeře také není problém. Krom kávy zde velice příjemně překvapí nabídka vín – mají i mého oblíbeného Kosíka a další menší moravská vinařství.
5. Nekuřácká kavárna Al Cafetero
Máte rádi „velké preso s mlékem a dvěma cukry?“ Pak sem raději nechoďte. A naopak, pokud se nebojíte experimentů – do toho! Pan majitel je kávový nadšenec celým srdcem a rád vám k alternativně připravené kávě přidá i krátkou přednášku. Ne, že by neuměl udělat kvalitní espresso, ale tady je vážně škoda nezkusit něco nového a neobvyklého.
Jako hosté se budete cítit až nezvykle hýčkáni, prostředí kavárny navíc působí příjemně domácky a vlastnoručně vyráběné zákusky umocní společný zážitek s klientem.
6. Můj šálek kávy
Vlajková kavárna pražírny Doubleshot se sice objevila už v minulém výběru, pro mě je ale natolik srdcovou záležitostí, že si zaslouží připomenutí. Navíc se mi zdá, že tam jsou lepší a lepší.
Návštěvu zde obvykle začínám filtrovanou kávou (v horku ideálně na led), následuje lehký oběd (sendvič s kozím sýrem a rukolou je neodolatelný) s nějakou z domácích limonád a na závěr sladká tečka. Někdy i dvě – ze zdejšího výběru je těžké vybrat jen jeden zákusek. Jen pozor, bez rezervace si mnohdy nesednete.
A pokud by vás náhodou Šálek omrzel, zkuste jeho mladší sestru Alza café.
7. Monolok cafe
Na Vinohradech moc skutečně kvalitních kaváren nenajdete, Monolok je ale o to jasnější volbou. Zvládnete zde obchodní snídani, oběd i večeři. A vždycky budete mít problém si ze zdejšího menu vybrat – jedno jídlo lepší než druhé. Snídaně tu podávají po celý den, což mnohdy člověka příjemně potěší. O kvalitu kávy bych se určitě nebál a víno mají také dobré.
8. Na kole z Modřan podél Vltavy
Ukažte obchodnímu partnerovi přírodní krásy, pohodová projížďka proti proudu Vltavy může být perfektní relax po náročné konferenci. A kdybyste náhodou už nemohli, vždycky se dá zpět dojet vlakem. Velkou výhodou této trasy jsou příjemné hospůdky, které ji lemují – alkohol sice ani za řídítka nepatří, chlazená limonáda nebo nealko pivo ale v letním pařáku přijdou vhod. A pokud nepatříte mezi extrémně náročné gurmány, klidně se tu můžete i dobře najíst.
9. Piknik na Vyšehradě
Spolu s Olšanskými hřbitovy (kde by byl piknik lehce morbidní počin) a Prokopským údolím (které už je trochu z ruky) mé nejoblíbenější místo v Praze. Jen tak se, nejlépe v podvečer, usadit na hradby, pozorovat ruch pod sebou a krásné panorama města a vracet se v myšlenkách o stovky let zpátky a užívat si s klientem neformální atmosféru i konverzaci.
10. Vinograf vinný bar
Tak trochu dva v jednom, Vinograf je jeden malý, kousíček od Karlova mostu, druhý velký, na Senovážném náměstí. Sehnat v Praze skutečně kvalitní víno za příznivou cenu je úkol dosti nesnadný, Vinograf je ale v tomto ohledu naprosto ideální podnik.
V tom malém mají hlavně výběrová tuzemská vína a k nim klasické vinařské zobání – sýry, salámy či olivy. Velký naopak nabízí vína z celého světa i výbornou teplou kuchyni. Cena za decilitr vína začíná na 40 korunách, u lahve pak na 300 Kč. Personál se ve víně opravdu vyzná, rozhodně doporučuji nechat si poradit – udiví vás, jak přesně se vám dokáže strefit do chuti. A jak to tak dobrých podniků bývá, rezervace je zde téměř nezbytnost.
11. AnonymouS Bar
Na závěr opět originální bar založený s cílem spojit zábavu, kvalitu i originalitu v jeden funkční celek. Zastrčený ve více než 600 let starém domě, stranou hlavním turistickým proudům, přesto však přímo v centru města. Profesionální barmani vám nabídnou výběr kvalitních drinků, mají tu i vlastní absinthovou fontánu v retro stylu. Peněženka možná trochu zapláče (v kterém baru také ne?), návštěvy však určitě nebudete litovat a zdejší genius loci si budete s klientem připomínat ještě dlouho.