12. Říjen 2022
Mít přehled nad vašimi penězi se hodí za každé finanční situace. V době, kdy se vám finančně nedaří, můžete následně zjistit, kde jsou příležitosti, jak ušetřit. Zvyk je navíc železná košile a jakmile těžší situaci překonáte, můžete ušetřené peníze použít třeba na vytvoření finanční rezervy nebo dokonce začít investovat. Současná vlna zdražování a vyšší inflace však nabádá k přemýšlení, jak se trochu uskromnit, ale přitom se zbytečně nepřipravit o komfort. Proto vám přinášíme 10 tipů, jak ušetřit.
1. Sepište si příjmy a výdaje
Než vůbec začnete přemýšlet nad tím, kde peníze ušetřit, je důležité vědět, za co je utrácíte. Skvělý způsob, jak to zjistit, je udělat si soupis vašich výdajů a příjmů. Časem ověřený způsob je vzít si tužku a papír, vyčlenit si volný večer a své transakce si sepsat. Pokud platíte často kartou a posíláte peníze z vašeho bankovního účtu, budete to mít jednodušší, stačí se podívat do internetového bankovnictví vaší banky. Pokud platíte často hotově, bude třeba trochu vzpomínat, za co jste peníze, které jste minulý týden vybrali z bankomatu, utratili.
Při sepisování výdajů není třeba být perfektní. Začněte od těch větších, jako splátka hypotéky, nebo nájemné, platby leasingové společnosti za vaše auto, útráty za benzín či naftu, týdenní nákup v supermarketu. Poté pokračujte k těm menším, jako jsou peníze utracené za mobilní tarif nebo večeře v restauraci či šálek kávy v kavárně. Výdaje sečtěte a výsledné číslo porovnejte se svými příjmy.
Pokud se vám výše popsané zdá zbytečně složité, existuje i jedno efektivnější řešení. Je potřeba vlastnit chytrý telefon. Na ten si můžete nainstalovat aplikaci, která výše popsané vyřeší za vás. Doporučit můžeme například českou aplikaci Spendee. Transakce zde můžete zadávat ručně, a nebo povolit aplikaci přístup k datům z vašeho bankovního účtu a aplikace si příjmy a výdaje sama stáhne.
2. Vařte si doma
Chodíte často v práci na oběd na meníčko do restaurace? Nebo jste běžně na cestách a nakupujete si různé předpřipravené svačiny? Věnujte trochu času plánování a jídlo si připravte dopředu do krabičky. Uvařit si na následující den vám navíc nemusí zabrat spoustu času. V momentě, kdy si vaříte večeři, myslete na další den a jednoduše připravte jednu porci navíc. Tu si můžete dát následující den na oběd.
Stejně tak se vyplatí si dopředu připravit třeba snídani nebo svačinu. Řada firem navíc dnes nabízí třeba ovoce na pracovišti, což je zárukou chutné a zdravé svačiny zdarma.
Večeři v pěkné italské restauraci si zase můžete udělat sami doma. A třeba zjistíte, že klidné prostředí domova a večeře při svíčkách se vám líbí více než stůl v restauraci, kde je kromě vás spousta dalších lidí.
3. Neplýtvejte jídlem
Víte, že až třetina všech vyprodukovaných potravin se vyhodí? Vědci z Mendelovy univerzity spočítali, že každý obyvatel brněnského sídliště vyhodí průměrně 37,4 kg jídla ročně. Tomu se dá zamezit například lepším plánováním nákupů potravin. A zároveň je skvělé zjistit si něco o tom, jak jídlo správně skladovat, aby se nezkazilo. Inspiraci na zajímavé recepty spolu s tipy, jak potraviny maximálně využít a neplýtvat, najdete například v kuchařce Zachraň jídlo v kuchyni.
Kromě toho, že nebudete zbytečně vyhazovat už vyprodukované potraviny, ušetříte navíc nějakou tu korunu. Například Sociologický ústav AV ČR odhaduje, že typická česká domácnost může omezením plýtvání ušetřit 8000 Kč ročně.
4. Omezte zbytečné nákupy
Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli skutečně vše, co kupujete, smysluplně využijete? V momentě větších nákupů je dobré si každý nákup pečlivě rozmyslet. Časová prodleva vám pomůže zamyslet se, jestli není nákup dané věcí pouze impulzivní. Opravdu danou věc potřebujete?
Dobré je také rozmyslet si, jestli vás vlastnictví kupované věci opravdu dělá šťastnější. Mít více peněz vám dává větší možnosti, peníze můžete využít smysluplněji, například je investovat a připravit se tak na budoucnost. Vlastnictví velkého množství věcí vás naopak omezuje.
5. Vyrobte vlastní dárky
Přemýšlíte, jaký vhodný dárek koupit pro své blízké nebo kamarády? Skvělým způsobem, jak obdarovanému udělat radost, je přijít s vlastním výrobkem. Může to být něco jednoduchého, takový dárek ale určitě potěší.
Co třeba připravit domácí likér? Další možností může být třeba vlastní malbou vylepšit hrnečky. A nebo vytvořte originální fotoalbum, do kterého můžete k fotkám vepsat zábavné popisky. Fantazii se meze nekladou.
6. Nakupujte v secondhandech
Obchody s oblečením z druhé ruky jsou v poslední době více a více populární. Hlavním důvodem, proč tomu tak je, zůstává cena. V sekáčích totiž můžete najít oblečení mnohem levněji než v klasických obchodech. Často se navíc nejedná o oblečení, které už někdo nosil. Secondhandy běžně nakupují oblečení, které se sice v textilních továrnách vyrobilo, ale následně se ho nepodařilo v obchodech prodat.
7. Snižte teplotu v místnostech
Chodíte běžně doma i v zimě v kraťasech? Pak máte šanci ušetřit peníze díky snížení teploty, na jakou doma vytápíte. Ideální teplota ve vašem domově je kolem 20 °C. V Česku ale běžná domácnost často topí i na 24 °C.
Pozor si také dejte na to, že v každé místnosti by měla být teplota trošku jiná. V obývacím pokoji je ideální teplota 20–22 °C, naopak na spaní je dobré mít teplotu nižší. Ložnici proto odborníci doporučují vytopit na pouze 16–18 °C. Nejtepleji by mělo být v koupelně, a to konkrétně 24 °C.
Často se uvádí, že snížením teploty o jeden stupeň snížíte energetické nároky vaší domácnosti zhruba o 6 %. Například podle ČEZu může díky snížení teploty o 3 °C běžná česká domácnost ušetřit ročně i 40 tisíc korun.
8. Šetřete vodou
Klasická rada jak ušetřit, která je ale v dnešní době stále aktuální. Za vodné a stočné můžete platit méně, pokud dáte přednost sprchování před vanou. Ještě více vaše peněženka pocítí, pokud si budete dávat ledové sprchy. Otužíte organismus a zároveň ušetříte.
Ačkoli se to může zdát překvapivé, myčka spotřebuje méně vody, než pokud budete nádobí umývat ve dřezu. Vyplatí se také myslet na spotřebu vody při splachování a i u pračky můžete zvolit úsporný program.
9. Zapněte myčku a pračku přes noc
Ceny elektřiny se v průběhu dne mění podle toho, jaká je po elektřině zrovna poptávka. Běžné domácnosti toho mohou využít, pokud si se svým poskytovatelem domluví takzvaný dvoutarifní systém. Díky tomu můžete jako domácnost využít levnějšího nočního tarifu.
Hlavně větší domácí spotřebiče, mohou odebírat elektrické energie opravdu hodně. Vyplatí se vám tak jejich provoz naplánovat. Například myčku můžete v klidu naplnit špinavým nádobím a spustit až v noci. Stejně tak pračku jde díky časovači pustit v nočních hodinách a vyprané prádlo sušit až ráno.
10. Choďte více pěšky, jezděte na kole a hromadnou dopravou
Jezdit autem se může zdát jako nejpohodlnější způsob, jak se dopravit z místa A na místo B. Na druhou stranu se ale pravděpodobně jedná i o způsob vůbec nejdražší. Nejviditelnějším nákladem budou platby za pohonné hmoty. To ale nejsou jedinné náklady. Také musíte počítat s tím, kolik stálo samotné auto, kolik stojí jeho servis u vašeho automechanika a zapomínat nesmíte na platby za pojištění a za parkování.
Jet autem proto nemusí být vždy ta nejlepší volba. Jako alternativu pro delší trasy můžete využít například vlak, kde navíc lze během jízdy pracovat nebo odpočívat. Na kratší cesty po městě zase můžete vyrazit hromadnou dopravou nebo třeba na kole. A mimochodem, cestování autem má ještě jeden skrytý náklad. Lidé, kteří nesedí pouze za volantem, ale pro svou dopravu využívají jiné formy, jsou díky většímu množství pohybu v průměru zdravější a navíc tak šetří přírodu.
Disclaimer: Tento článek není investiční ani finanční poradenství. Vznikl ve spolupráci se společností Portu.cz.