Aktuálně: První vstřícný krok vlády k realitním makléřům

25. Leden 2016

Dne 18. ledna se realitní makléři dočkali prvního vstřícného kroku ze strany vlády: schválila věcný záměr, který bude regulovat profesi realitního makléře, aby ji již nedělal „kdokoliv“, ale pouze kvalifikovaní profesionálové. Co by to znamenalo pro realitní trh?

aktualita
„Do této doby není realitní činnost nijak korigována ani kontrolována. Proto se mnoho odborníků shoduje na tom, že je v Česku něco jako realitní džungle. Na druhou stranu, Slovensko takový zákon má, ale tak špatně postavený, že v podstatě vůbec nic nevyřešil,“ vykresluje aktuální situaci Tomáš Kučera, zakladatel vzdělávacího institutu a profesní televize pro makléře Chytrý Makléř.

Záleží, v jaké podobě by byl zákon schválen, ale obrysy jsou známé již teď. Aby se někdo stal realitním makléřem, bude potřeba, aby absolvoval oborové vzdělání, a je pravděpodobné, že projde i povinnost být pojištěn pro případ poškození klienta. Cílem zákona je především uchránit spotřebitele, ale pro realitní trh to také znamená zvýšení prestiže pozice realitního makléře. „Jeden z hlavních přínosů v mých očích je ten, že prodávající i kupující si uvědomí, že profesionální práce makléře je zřejmě pro prodej nemovitosti potřeba. Jinak totiž riskují, že nesplní zákonné povinnosti, jsou zbytečně vystaveni stresu, dopustí se mnoha chyb nebo se dokonce připraví o peníze neznalostí oboru. Věřím, že zákon podpoří profesionální a poctivé zprostředkovatele a stejně tak naše klienty,“ říká Tomáš Kučera.

hledáme obchodníka

Stejný názor má i Alena Mašková, lektorka v RE/MAX Akademii: „Školím realitní makléře již 7 let a výsledky makléřů, kteří se pravidelně vzdělávají, jsou jednoznačně kladné. Sama říkám, že bez přípravy nemůžeme být efektivní, a pokud se makléři nevzdělávají (ať už v daňových, právních či katastrálních zákonech nebo v obchodní komunikaci a argumentaci), tak v lepším případě v oboru brzy končí, v tom horším případě fungují v terénu a kazí oboru jméno. Velké realitní sítě mají školení pro makléře povinné. A v tom vidím budoucnost.“

Ministerstvo pro místní rozvoj má do konce roku 2016 předložit vládě zákon, který v případě, že bude schválen, nabyde platnosti v polovině roku 2017. Co na to říkáte? Je takový zákon podle vás potřeba?

© 2024 imper.cz