Vyzkoušejte s námi: Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrisse

26. Duben 2018

Knihu Čtyřhodinový pracovní týden a jejího autora Tima Ferrisse vám určitě nemusíme představovat. Kralovala žebříčkům prodejnosti po celém světě mnoho let a velký úspěch slavila i u nás. Našla ale také dostatek odpůrců, kteří tvrdili, že rady, uvedené v knize, je nereálné převést do každodenního fungování a pracovního procesu. Tak jsme si řekli, že to vyzkoušíme…

Od Ice bucket challenge střídá jedna výzva druhou a i my jsme byli iniciátory jedné třicetidenní, která probíhala v rámci naši skupiny Businessanimals Premium. Vyzkoušet si něco na pár dní je fajn, vydržet u toho už tak snadné není.

Kdo je Tim Ferriss

Spisovatel, kouč, speaker a cestovatel Tim Ferriss, měl vždy touhu něco změnit. Do každého projektu se ponořil a pracoval téměř nonstop. V Silicone Valley si dokonce zřídil startup s doplňkem stravy, který slavil velký úspěch. O to víc Tim pracoval, až jeho tělo řeklo jednoho dne DOST. Lymská borelióza ho dostala na kolena, k tomu se přidal i syndrom vyhoření a nezbývalo, než se opravdu zastavit a neriskovat život. Timovo zastavení trvalo přes devět měsíců a za tu dobu se z workoholika stal člověk, který nejraději pracuje co nejméně.

Kniha Čtyřhodinový pracovní týden vznikla spontánně a na základě jeho vlastních zkušeností. Kvůli léčení musel na mnoho měsíců odletět do Londýna a odtud se snažil svou firmu vést. Jeho nasazení, výdrž a odhodlání je neskutečné. Ať už se postaví k jakékoliv práci nebo projektu, vždy dosáhne maxima. Možná proto je držitelem Guinessova rekordu v argentinském tangu, je jedním z největších odborníků na rychločtení a mluví plynně pěti jazyky (dalšími čtyřmi se v pohodě domluví). S knihou to sice na začátku bylo nahnuté – 25 nakladatelství ji odmítlo, ale nakonec i tuhle bariéru překonal. Odměněn byl několikanásobným bestsellerem v mnoha zemích.

Čtyřhodinový pracovní týden

Kniha je rozdělena do čtyř významných kroků, které na sebe postupně navazují:

Krok I. Definice:

V této části se máme oddělit od myšlenky upracování se do vyčerpání a následování vzorce, který má většina z nás zakořeněn v hlavě a to, že si výsledky své práce užijeme v důchodu. Tim říká, že aktivní příjem je velice vyčerpávající a každý pracující by měl rozhodně mít i pasívní příjem a samozřejmě bychom měli znát svou hodinovou sazbu. Součástí prvního kroku jsou i 2 výzvy:
1) zamyslete se na 5 minut a definujte svůj sen ….odmyslete si bariéry a všechny povinnosti  – co byste opravdu chtěli dělat?
2) opět se zamyslete a řekněte, co nejhoršího by se mohlo stát, kdybyste si šli za svým snem?

A teď si výsledky porovnejte – jsou argumenty proti opravdu dost silné, aby vám zabránily splnit si sen?

Vyzkoušejte leady

Krok II. Eliminace

Tato část je nadupaná praktickými technikami, které se dají ihned využít. Díky nim eliminujete únavnou rutinu. Zde je několik příkladů:

  • Ještě dnes si sepište, jaké úkoly vás čekají zítra – přidejte jim důležitost a přibližný čas, který vám plnění úkolu zabere. Následující den budete přesně vědět, čím začít.
  • Dejte ruce pryč od multitaskingu – vypínejte sociální sítě a pokud vytváříte prezentaci, materiály, nabídku apod. tak i internet. Ztište si telefon a neodepisujte na e-maily. Vše počká. Uvidíte, že úkol dokončíte rychleji.
  • Zkuste pracovat jen do 16 hodin a jen do čtvrtka
  • E-mailovou schránku kontrolujte jen 2x denně – vyhraďte si čas na odpovědi, a pokud už e-mail otevřete, nenechávejte ho na později. Řešte ho ihned.
  • Trvejte na produktivních poradách – nemáte tolik času, abyste ho proseděli na poradě, která nic konstruktivního neřeší. Chtějte vědět, čeho se bude porada týkat a jaké body se budou probírat.
  • Nebojte se požádat o to, abyste nebyli rušeni. Pokud máte svoji kancelář, klidně si dejte na dveře nápis, pokud používáte firemní komunikátor, nastavte svůj profil na „nerušit“. Získáte drahocenný čas, ve kterém zvládnete daleko více věcí.

Krok III. Automatizace

Abyste mohli využít to, co víte z předešlých částí, je potřeba se naučit nejen automatizovat, ale také delegovat. Pokud nemáte komu, existuje mnoho online služeb, které za vás vyřeší administrativu. I když se to může zdát jako vyhozené peníze, opak je pravdou. Zkušená virtuální asistentka zvládne práci, kterou vy nemáte rádi, za zlomek času, zatímco vy se můžete věnovat byznysu, osobnímu rozvoji a odpočinku. Tento třetí krok se navíc velice detailně věnuje všemu okolo pasívního příjmu.

Krok IV: Osvobození

V tomto kroku kniha propojuje všechny části dohromady a skládá ucelený obraz vaší budoucnosti. Vybízí k některým změnám, díky kterým později dokážete pracovat jen pár hodin ale s maximálním nasazením, což vám přinese i maximální příjem. Co ale s takovým množstvím volného času? To je vlastně hlavní premisa celé knihy. Čas je tady ta významná měna, ne peníze. A novodobí bohatí, mezi které se po úspěšně zavedených změnách dostanete, disponují obojím. Jsou bohatí nejen penězi, ale i zážitky. Nečekají, až si budou moci užít v důchodu, protože předpokládají totiž (a dlužno říct, že správně), že nedostatek vitality a energie jim už tak pozdě nedovolí dělat to, co by opravdu chtěli.

Tak co říkáte? Dáte to s námi? Těšíme se na vaše komentáře v naší Facebookové skupině.

Zdroj fotografie: Flickr.com

© 2024 imper.cz