Jak si nastavit mindset, abyste skutečně vstávali brzy ráno

03. Srpen 2015

K úspěchu se nikdy nedobereme tím, že budeme dělat věci jako většina. A ranní produktivitě se máloco vyrovná. Zatímco ostatní spí, vy makáte na dalších krocích k úspěchu. Ačkoli jste spíš noční pták, disciplínu je nutné trénovat a překonat počáteční diskomfort. My v Business Animals se rozhodli jít na to prakticky – na pomoc jsme si vzali povolaného školitele sales performance Josefa Dvořáka a zjišťovali, jak neslibovat, ale vážně vstávat v 5 nebo 6 ráno. 

vstavani

1. krok: Nalaďte se už večer

Běžte spát v přijatelnou dobu, tedy mezi 9 a 10 hodinou, a najděte si motivaci, proč vlastně chcete ráno brzy vstát. „Pět minut předtím, než usnete, věnujte vědomé přípravě na ranní vstávání. Připomeňte si konkrétní důvody, proč chcete vstávat v 5 ráno, a co vám to přinese v dlouhodobém horizontu,“ radí Josef Dvořák. Může to být cokoliv: ranní cvičení, rozjíždění byznysu, studium cizích jazyků. Všechny důvody si sepište na papír – nejenže si tím utřídíte myšlenky, ale připravíte mozek na situaci, kdy se vám nebude chtít vstát ani za nic.

button registrace obchodnika transparent2. krok: Zvykejte si postupně

Nic v reálném životě nejde jako mávnutím kouzelného proutku. Pokud obvykle vstáváte v 7.30, nemůžete očekávat, že najednou začnete bez problémů vstávat v 5. Na změnu je potřeba si zvykat pomaleji, jelikož s dřívějším vstáváním se vám bude chtít dříve spát a může vám to rozhodit celý denní rytmus. A být celé odpoledne ospalý k osobní produktivitě nepomůže. „Zpočátku si nastavte budík na 5.59, což vám i tak dá dostatek času na práci na svých ranních úkonech, a navíc vás to psychologicky naladí na pátou,“ říká Josef Dvořák: „Postupně pak můžete odkrajovat zbývající minuty a dostat se na vytyčených 5.00.“

Vyzkoušejte leady

3. krok: Připravte si dokonalé ráno

Čím více si vstávání zpříjemníte, tím lépe. Své sepsané targety a cíle si dejte na noční stolek nebo někam, kde je ráno uvidíte. Pomůže vám také sestavení playlistu oblíbených „nakopávacích“ písniček, motivačních videí či audio nahrávek. Pro vytvoření ideálního rána existují i aplikace Five club, která sdružuje ranní ptáčata, či účet na Instagramu Before5am, kde najdete různé tipy a témata, jak se motivovat.

4. krok: Až zazvoní budík, nepřemýšlejte – vstávejte

„Osvědčila se mi docela jednoduchá taktika, kterou si člověk poměrně rychle zautomatizuje,“  radí Josef Dvořák. „Hned po zazvonění budíku automaticky vyskočím z postele, aniž bych měl čas byť na jednu jedinou myšlenku.“ Takže první vstát, teprve potom přemýšlet – jinak skončíte u tradiční „chvilky“ a hodiny za chvíli zase ukazují 7.30.

5. krok: Začněte pozitivně

„První myšlenka, jakmile jste z té postele vyskočili, by měla být nabíjející,“ upozorňuje Josef, proč se vyhnout myšlenkovým pochodům typu „sakra, už zase, proč já to dělám.“ Proto každý den začínejte pozitivní myšlenkou na to, jak skvělý a úspěšný to bude den, a co se vám podaří. Najděte si svou ranní afirmaci, která vás dostane z postele!

Jaké jsou vaše cíle? Čeho chcete brzkým vstáváním dosáhnout?

Foto: cultivatinghabits.com

hledáme obchodníka

© 2024 imper.cz