Best of: 7 důvodů, proč chodí úspěšní lidé brzy spát

15. Červen 2018

Všechno doma utichlo. Obličej ozařuje obrazovka počítače. Tohle prostě musíte dodělat. Pokud úkol nedokončíte, pohrne se s vámi časový skluz celý následující den. Skutečně poslední. Poslední hodina, kterou věnujete práci namísto spánku. Je vám tento scénář povědomý? Podle výzkumu společnosti ppm factum research spí čtvrtina Čechů méně než 7 hodin. Jeden člověk ze 100 spí pouhé 4 hodiny denně. K těm by se řadil i vynálezce Thomas Alva Edison, podle kterého spánek člověka pouze otupuje a zdržuje od práce. Proto se spokojil se 4 hodinami spánku, po kterých nepřetržitě pracoval 20 hodin. Jenomže je tomu opravdu tak? Potřeba spánku je u každého jiná. Ale je vědecky dokázáno, že je pro nás nenahraditelný. A nejkvalitnější je ten předpůlnoční. Abychom vás namotivovali, přinášíme hned 7 důvodů, proč chodí úspěšní lidé spát brzy.

hledáme obchodníka

1. Aby udrželi v hlavě získané informace

Pokud si odepíráte větší množství spánku, připravte se na to, že rozsáhlejší mail od kolegy budete číst víckrát, z porady si nezapamatujete nic, co jste si nepoznamenali, a plynule přepínat mezi komunikací ve španělštině a češtině bude vysilující. V neposlední řadě zůstává faktem to, že z nepozornosti vzniká nejvíce chyb. Spánková deprivace zhoršuje vaši schopnost učit se nové věci a při práci zdržuje.

2. Kvůli stabilní náladě

Svobodným matkám je možná zvýšená podrážděnost při nakupování v obchodním centru tolerována, ale úspěšnému podnikateli při jednání rozhodně ne. Proto pozor na negativní proměny ve vaší náladě. I když verbálně situaci zvládnete, řeč těla je velice výrazná. Poklepávání nohou, přehnané mrkání či bělmo zalité krví, které vy nevnímáte, před klientem neskryjete. Spánek je navíc jeden z pilířů dobrého duševního stavu, a pokud jej zanedbáváte, může to vést k depresím či úzkostem.

3. Protože nedostatek spánku ovlivňuje úsudek

Tak jako hladový člověk více riskuje, nevyspaný obchodník činí špatná rozhodnutí. Dokazuje to průzkum z roku 2007 časopisu Sleep. Prokázal, že schopnost dělat správná morální rozhodnutí se u nespavce výrazně snižuje. A v případě, že se rozhodnete správně, uděláte to mnohem pomaleji než vyspaný konkurent. A to se může vymstít.

Přečtěte si také: Zmáhá vás stres a únava? Máme 10 alternativních technik pro náročné týdny

4. Unavení mají více nehod

Vědci z Harvard Medical School zjistili, že únava je každý rok příčinnou 274 000 pracovních úrazů v Americe, což přijde podnikatele až na 31 miliard dolarů. Zpomalená reakce ohrožuje váš život. A nejde jen o mikrospánek, který je nebezpečný při cestách autem. Ani takové plachtění ze schodů nebo střet s vysokozdvižným vozíkem nejsou nic příjemného. Můžete se pak připravit o více peněz, než kdybyste šli dříve spát a s resty si pospíšili následující den ráno, nebo je odložili na jindy.

hledáme obchodníka

5. Aby byli zdraví

Absence spánku se vám vymstí i v dlouhodobém časovém horizontu. Spíte méně a méně, imunitní systém je důsledkem toho slabší a slabší. Při obědě v restauraci na vás někdo zakašle a následující ráno lovíte v domácí lékárničce zázračnou pilulku, díky které nemoc přechodíte, abyste mohli pracovat. Ale to není to nejhorší. Přitvrdíme a prozradíme vám i to, že si koledujete o srdeční onemocnění, obezitu, vysoký krevní tlak, který je příčinnou infarktu, o mrtvici či diabetes. Sporadický spánek se vám taky může postarat o brzkou smrt. Stále si myslíte, že kdo nespí, prožije více věcí? Je to právě naopak.

Přečtěte si také: Michal Novotný „Obchod má být show!“

6. Protože bez spánku klesá produktivita

Ve filmu Klub rváčů hlavní hrdina mluví o tom, jak vidí svět, pod tíhou únavy: „Když nespíte, je všechno kopie kopie kopie.“ Pokud se dlouhodobě vyhýbáte spánku, dočkáte se toho, že u některých konverzací a událostí nebudete na 100 %. Může se taky stát, že u něčeho budete přítomni jenom fyzicky. Studie odhadují, že snížená produktivita vás připravuje až o 11,3 dnů ročně. A vy přece nemůžete přijít ani o jeden.

7. Kvůli zvládání stresu

Stačí o pár hodin spánku týdně méně a stává se z vás uzlíček nervů. Výzkumy prokazují, že pokud se člověk připravený o duševní síly absencí „nočního bezvědomí“ vyskytne ve stresující situaci, zvládá ji o hodně hůř. Pokud si však půjdete lehnout včas, schopnost vyrovnat se s nepříznivými okolnostmi se zvýší. Vyhněte se situaci, kdy klientovi začnete s křikem mávat papíry před obličejem či vyhodíte zaměstnance v případě, který se dal řešit jinak.

Tak co? Přesvědčili jsme vás? Půjdete si dnes lehnout dřív?

 

© 2022 imper.cz