28. Prosinec 2015
Každý si přeje další dobrý rok – hodně zdraví, úspěchů, skvělých přátel a nezapomenutelných momentů. A každý i tuší, že pro to bude muset také sám něco udělat. Jednou z cest k osobní spokojenosti je „single-tasking“, to znamená dělat jen jednu věc a naplno. Schopnost soustředit se bude brzy jednoznačnou konkurenční výhodou, protože jsme čím dál tím více roztěkaní a závislí na technologiích. Schopnost fokusovat se znamená umět si vybrat, čemu věnovat plnou pozornost, energii, talent a čas – a pak dané činnosti se plně oddat.
Multi-tasking je jen zdánlivá výhoda
Dlouho vládl názor, že multi-tasking (tedy dělání více činností najednou) je efektivnější. Opak je pravdou – mozek není schopen dělat více věcí najednou, pouze mezi nimi rychle přepíná, což efektivitu naopak snižuje. „Multi-tasking by vlastně sám o sobě nebyl špatný, kdybychom ho provozovali při operativních, opakovaných, rutinních činnostech, kdy vlastně nepotřebujeme moc přemýšlet. Ideálně před obědem nebo po něm,” říká koučka Janka Chudlíková, která na svých školeních využívá nejnovějších poznatků z neurověd a dává jim „lidsky srozumitelnou“ formu.“ I tak však mozek zvládá ukočírovat tři, maximálně čtyři činnosti, aby nebyl přehlcen a nedocházelo k fatálním chybám. Multi-tasking je však škodlivý v situacích, kdy potřebujeme přemýšlet, zahloubat se, být kreativní nebo učinit závažná rozhodnutí. Na takový typ činností potřebujeme zapojit svůj neo-kortex, tj. tu část mozku, kde sídlí vědomost, vyšší myšlení a kreativita. Tato část mozku je však vysoce náročná na spotřebu energie a na plnou pozornost. Tento mozek může fungovat efektivně pouze v relaxovaném stavu, klidu a bez vnějších či vnitřních rušivých intervencí.”
Začněte den se single-taskingem
Naše pozornost může být řízena externě nebo interně. Externě řízená pozornost se projevuje naším reagováním na podněty z vnějšího světa. Jedna z prvních věcí, na které jsme si zvykli, je kontrolování e-mailů a sociálních médií hned po ránu, kdy je náš mozek svěží a výkonný. Abychom byli co nejproduktivnější, je dobré naplánovat si na dopoledne náročnější a tvůrčí činnosti, které potřebujeme zvládnout, a plně se na ně soustředit. Vynechte na potřebnou dobu kontrolování e-mailů, vypněte si upozornění a telefon, dohodněte si s kolegy vyžádaný klid a pracujte s plnou soustředěností. Dopracujete se tak ke kvalitnějšímu výsledku a paradoxně o hodně rychleji. Pokud si tedy potřebujete promyslet svou práci s klientským portfoliem, komunikovat se stávajícími klienty, provádět akviziční hovory a podobně, soustřeďte se vždy jen na jednu činnost a nenechte se ničím jiným rozptylovat.
„Pro zvládání náročných úkolů nebo při vymýšlení nových postupů je dobré dostat se do stavu „flow“ – to je stav totálního pohlcení určitou činností, kdy vám to pálí, zpomalí se vám metabolismus a nejste si vědomi času a okolí. Dejme tomu, že se vám do toho stavu podaří se dostat, jste v určité euforii, nápady se jen hrnou, všechno se daří… A najednou vám třeba jen zavibruje mobil nebo vyskočí oznámení o mailu… A je konec! Vašemu mozku trvá až dvacet minut se do podobného stavu vrátit, pokud se mu to vůbec podaří,” říká Janka Chudlíková.
Jak se single-tasking naučit?
Určete si na každý den tři nejdůležitější úkoly, které chcete zvládnout. Ten nejdůležitější úkol si nechte hned na ráno, udělejte jej ještě před tím, než otevřete e-mailovou schránku a než ponoříte se do vyřizování došlé pošty. Potřebujete vytvořit výhodnou nabídku pro klienta? Sedněte si do kanceláře, domluvte se s kolegy, ať vás následující hodinu nebo dvě hodiny neruší a pusťte se do toho. Vypněte si mobil i upozornění na došlé e-maily.
Pokud vás někdo vyruší, napište si poznámku na papír a pokračujte dále. V případě, že začne opadávat vaše pozornost a začnete cítit neodolatelnou touhu podívat se do inboxu, zastavte se a vydýchejte se, případně se běžte trochu protáhnout. Ale pak se k činnosti opět vraťte a dokončete ji. Po dokončení se nezapomeňte odměnit!
Zefektivněte svou práci pár jednoduchými kroky
Existuje spousta způsobů, jak můžete zefektivnit svou každodenní činnost. Všichni jsme už určitě poznali, že jet v kuse třeba dvě hodiny není tak efektivní, jak bychom si přáli. „Doporučuji každých 45 minut vstát a protáhnout se. Nezdá se to, ale i to, že vstanete a třeba jen zamáváte několikrát rukama, dodá tělu novou energii. Stačí udělat jen malé věci. U počítače jste shrbení, špatně dýcháte a vše je zablokované. Máte-li krizi, jděte ven, udělejte dechová cvičení (řízené hluboké nádechy a výdechy), protáhněte se, snězte jablko nebo pár rozinek a vraťte se k počítači,” radí Janka Chudlíková.
Dalším důležitým tipem je: dejte svému mozku najíst! „Pravidelná kvalitní strava má význam i pro udržení glykemické křivky nahoře. Dopoledne to chce na svačinu ovoce, odpoledne zeleninu,” nabádá Janka Chudlíková.
Single-tasking samozřejmě není výhoda jen v práci, ale i v osobním životě. Jak jste na tom vy? Čtete teď článek a zároveň vyřizujete e-maily či telefonujete? 🙂
Foto: www.entrepreneur.com