Best of: Špatně se soustředíte? Naučte se 6 rituálů, kterými zaměříte pozornost na výsledek

09. Listopad 2018

Se soustředěním je to stejně jako s ostatními činnostmi: Abyste se je pořádně naučili, je potřeba je provádět opakovaně. K tomu vám poslouží to, co Leo Babauta ve své knize Soustředění nazývá „rituály soustředění“. Abyste se soustředili, je potřeba vědomě věnovat pozornost nějaké činnosti – jak tedy na to? Přinášíme vám pár tipů, které vám pomohou se soustředit!

1. Dopřejte si ranní klid

Začněte svůj den offline a sami. Jak uvádí Leo Babauta: „Máte-li si tento rituál soustředění vychutnat, nesmíte být on-line.“ Pokud máte spolubydlící, můžete si přivstat, abyste měli jistotu, že vás nikdo nevyruší. Zacvičte si, běžte si zaběhat, věnujte se józe, uvařte si čaj a čtěte si nebo jen tak seďte, nic nedělejte a užívejte si chvíli klidu. Záleží jen na vás, čemu se v této chvíli budete věnovat, ale plně ji vnímejte a užijte si ji.

button registrace obchodnika transparent2. Udělejte si „to do list“

Než se začtete do své e-mailové schránky a začnete se věnovat jiným činnostem, sepište si seznam úkolů, které daný den chcete stihnout. Do tohoto seznamu si zapište tři nejdůležitější úkoly nebo jen jednu věc, kterou chcete skutečně zvládnout – to vám pomůže se soustředit na to, co je pro vás důležité. A nejlépe se hned po sepsání tohoto krátkého seznamu vrhněte na první položku.

Přečtěte si také: Práce z domova – 10 tipů, jak vyzrát na home office

3. Obnovujte soustředění

Přestože jste správně naladěni na práci, během dne se vyskytuje dost rozptylujících vlivů, které vaše soustředění strhnou stranou. Proto je dobré soustředění každou hodinu či dvě obnovovat například tím, že zavřete prohlížeč a půjdete se na pár minut projít, abyste si vyčistili hlavu. Pak se opět vrhněte do práce. „Než znovu zkontrolujete e-mail nebo opět budete on-line, pracujte na tomto důležitém úkolu, co nejdéle to půjde,“ radí Leo Babauta. Jakmile ucítíte, že vaše soustředění opět polevuje, zopakujte si svůj rituál znovu v průběhu celého dne.

4. Střídejte činnosti

Abyste si soustředění co nejdéle udrželi, je dobré jej něčím vystřídat. A to buď odpočinkem, nebo jinou činností, při níž se budete soustředit. „Je to téměř jako s intervaly při cvičení – pokud si dopřejete dostatečný odpočinek, můžete cvičit s tou správnou intenzitou,“ říká Leo Babauta ve své knize.

Najděte si svůj vlastní poměr, například 45 minut soustředění a 15 minut odpočinku, nebo 30 minut soustředění a 5 minut odpočinku aj. Také je možné se jedné věci věnovat do té doby, dokud se na ni soustředíte, a pak ji vystřídat jiným projektem. Nepřeskakujte z jedné činnosti na druhou ale příliš rychle, abyste se na ni stihli přizpůsobit.

5. Udělejte si rituál po práci

Mějte něco pravidelného, na co se budete po práci těšit. Choďte si třeba zaběhat nebo zacvičit, běžte se projít, čtěte si nebo cokoliv vás bude těšit. Najděte si něco, co pro vás bude symbolizovat konec pracovní doby a začnete se soustředit na osobní život.

Přečtěte si také: Top NONSTOP posilovny v Praze, kde ze sebe můžete vymlátit stres i ve dvě ráno!

6. Zanalyzujte si den

Ke konci každého dne si projděte, co jste udělali, popřemýšlejte, co by šlo udělat jinak a lépe, vytyčte si, na co se zaměříte zítra. Večer je vhodná doba k přemýšlení o právě proběhnutém dni či týdnu i o životě všeobecně. Hlavně si dejte pauzu od on-line světa a užívejte si života!

Business Animals tým

Co funguje nám v BusinessAnimals.cz?

  • Jitka Zoderová, CEO: „Nejlépe se soustředím pod tlakem, ale tomu se snažím vyhýbat udržováním soustavného výkonu. Snažím se dodržovat duševní hygienu, cvičení a v poslední době omezuji konzumaci alkoholu na absolutní minimum.“
  • Jakub Jágl, obchodník: „Když se potřebuji co nejvíce soustředit a přepnout na hyper pohon, zalezu si do svého kumbálku bez oken, zapnu si dynamickou hudbu a jedu!“
  • Renáta Machalová, Client happiness manager: „Ráno, než odcházím do práce, tak si s přítelem zanalyzujeme, co nás ten den čeká. Když jsem v hodně velkém presu, tak si pustím techno do sluchátek, to jde pak práce sama. Jakmile skončím, napíšu si úkoly na další den a hned po práci jdu domů na procházku se psem, po které se vracím domů úplně čistá a klidná. A bez diáře se ani nevyspím. Dokud nemám udělaný poslední úkol, prostě nejdu spát.“

A co funguje vám?

© 2021 Business Animals s.r.o.