Best of: 10+1 nejlepších jobů pro práci odkudkoliv

27. Červenec 2018

Chtěli byste pracovat odkudkoliv a stále nevíte, jakou práci byste mohli dělat? Tak právě pro vás máme připravený dnešní článek o remote jobech. Najdete v něm jedenáct oborů či pozic, které se dají vykonávat na dálku. Navíc jsme pro vás vybrali inspirující příběhy lidí, kteří nebyli spokojeni se svou původní pracovní dobou a rozhodli se pro změnu.

1. Psaní všeho druhu

Nemusíte psát zrovna knihu, abyste mohli pracovat na dálku. Současná doba nabízí i jiné pozice, kde uplatníte svůj talent na psaní. Nejrozšířenější jsou pozice copywritera a content managera. Michaela Struhárová začínala svou kariéru copywritera na Bali, kde získala stipendijní program na studium. „V té době jsem pracovala na volné noze teprve měsíc. Nevěděla jsem, co bude, jestli budu mít práci, ale i přesto jsem odjela. Teď už je to dva a půl roku a funguje to. Dělám prodejní texty, blogy, postupně jsem se dostala více ke strategickým věcem a dělám content management. Copywritingem se také zabývá David Veselý, který inspiruje ostatní k plnění snů na svém blogu Za humny je svět. „Na místo copywritera, kam jsem se hlásil, mě nevzali, ale nabídli mi externí spolupráci. Začal jsem dělat, co mě baví a už to šlo samo. Postupně jsem našel i další klienty. Teď píšu produktové informace na e-shop, recenzuji foťáky, píšu scénáře k herní aplikaci a můžu u toho cestovat,“ říká David.

Vyzkoušejte leady

Psali jste ve škole za spolužáky seminárky? Pokud ano, pak jste dělali ghostwriting, který je v dnešní době také velmi rozšířený. Po práci ghostwritera se můžete poohlédnout také v zahraničí. Jan Slobodník (instagram@zlobodnik) nám popsal svoje začátky. „Studoval jsem pět let v Londýně a při studiu jsem začal psát eseje za spolužáky. Zjistil jsem, že mi psaní v angličtině jde docela dobře, tak jsem se mu začal věnovat naplno. Od malých firem po velké. V poslední době mě najímají hlavně fintech startupy a neziskové organizace,“ dodává Jan.

2. Překlady

S psaním souvisí další činnost, kterou lze vykonávat odkudkoliv, a tou jsou překlady. Alena Kovářová neměla s překladatelstvím žádnou praxi, přesto když se vyskytla příležitost, využila ji. Ze začátku jí pomohla teta jejího přítele, která je překladatelka. „Překlady mi kontroluje a opravuje, ze začátku to byla katastrofa, teď už si troufám tvrdit, že už jsem na jiné úrovni. Chce to cit pro jazyk a zbytek je samozřejmě tvrdá práce a praxe,“ říká Alena. Dnes již má svoje klienty.

3. Marketing

Marketing, který se dříve odehrával prostřednictvím propagačních materiálů, letáků, televize apod. , se přesunul na internet. Řadu marketingových pozic lze tedy vykonávat na dálku. V současné době je velmi žádaná pozice správce sociálních sítí a ta jde často ruku v ruce s copywritingem. Samostatnou kapitolou v této oblasti je multi-level marketing, jehož se většina lidí straní. Eva Jerhotová ze společnosti Nu Skin nám to potvrdila. „Když jsem se poprvé setkala s MLM, řekla jsem, že tohle dělat nechci. Nicméně produkt, který nabízeli, mi stále ležel v hlavě. Trvalo mi pět dní, než jsem se úplně rozhodla. Nikdy jsem nebyla kariéristka, nikdy jsem nechtěla budovat obchod, podnikat. Dnes jsem vděčná za to, že právě tohle dělám. Pracuji kdykoli, kdekoli a nejvíce času trávím se svými dcerami a rodinou,“ dodává Eva.

Práce na živnostenský list je snadno uskutečnitelná odkudkoliv na světe.

4. IT

Říkáte si, že nejlépe jsou na tom ajťáci? Stačí jim počítač a mohou pracovat odkudkoli a kdykoli. Ano, to je pravda, ale budete překvapeni, i oni se potýkají s pracovní dobou danou zaměstnavateli. A tak nezbývá než si vytvořit vlastní. Své o tom ví Luboš Bartoš, spoluzakladatel společnosti Forcecode. „Nějakou dobu jsem pracoval na dálku s kolegy z jiné pobočky. V té době už jsem byl rozhodnutý, že pokud mám pracovat na dálku sice z kanceláře, ale s pracovní dobou, kterou si nemůžu přizpůsobit, začnu se věnovat svoji firmě,“ říká Luboš. Také programátor Marek Feikus nebyl spokojen se svou pracovní dobou. „Pracoval jsem za počítačem mnohdy i 12 hodin denně, sem tam víkendy a moc jsem ze života neměl. Pak jsem si řekl dost, skončil v práci a koupil letenky do Asie. V té době jsem žádnou další práci neměl, našel jsem ji až na cestách. Prostě jsem si řekl, že už nebudu mít žádné další výmluvy a nebudu čekat, až se uskuteční to, či ono. A ono to klaplo,“ směje se Marek.

hledáme obchodníka

5. Podnikatelé

Mnoho majitelů firem trpí iluzí, že se z firmy nemohou vzdálit déle než na týden a řídit firmu na dálku je nemožné. Kdo zná CEO Businessanimals.cz Jitku Zoderovou a Davida Koláře ví, že to jde a potvrdila nám to i Denisa Juna, spoluzakladatelka agentury PR Czech a PYXIS.MEDIA. Denisa nám prozradila, co je důležité pokud chcete řídit firmu na dálku. „Musíte mít zmáknutý režim, nastavené pravidelné – každodenní meetingy, plánování. Dále se neobejdete bez jasné definice cílů pro dodávání služeb, evaluace procesů. Musíte spolupracovat s velice zodpovědnými lidmi, kteří dokáží včas rozpoznat jmenovatele situace, definovat problém a ten eskalovat,“ říká Denisa. Svou firmu Rooya.cz řídí na dálku i Šárka Jiřičná. „Má práce je převážně vedení firmy, marketing a editace dvouměsíčníku Korálki, což mohu a také dělám vzdáleně. Firmu vedu se svou dospělou dcerou, která pracuje také částečně z domu,“ dodává Šárka.

Přečtěte si také: Jak jsme za 6 měsíců zdvojnásobili firmu z Bali? 

6. Administrativa virtuálně

Virtuální asistentka, účetní nebo daňový poradce? Ano, to vše funguje na dálku již nějakou dobu. První klienty můžete získat přes inzeráty, doporučení nebo asociace, které se tím zabývají. Bohumila Ďurisová pracující jako virtuální asistentka nám to potvrdila. „První klienti přišli na doporučení přes občanské sdružení E-ženy, jehož jsem členkou a web jaspravim.sk nabízející mikropráce. Nyní už mám stálou klientelu a jako virtuální asistentka pracuji na full time. Od roku 2015 se navíc podílím na školení nových virtuálních asistentek pod hlavičkou tohoto sdružení,“ říká Bohumila.

7. Grafik, fotograf a youtuber

Dráha fotografa či grafika je snem mnohým z nás, ale taková volba znamená také spoustu práce. Laura Kovanska, fotografka a visual content maker, pracuje na dálku pro několik světových klientů. Dnes už ji poptávají známé značky, které chtějí vytvořit vizuální kampaně pro svou propagaci, a nemá o práci nouzi. Laura ale sama přiznává, že celý proces trval několik let a nebyl jednoduchý. „Předtím jsem pracovala jako markeťačka a projektový manažer, ale chtěla jsem se živit focením, které mě velmi naplňovalo, tak jsem kancelář opustila a dala se na cestu freelancera. Po dvou letech dřiny a významných úspěchů na poli světové fashion fotografie jsem před pěti lety dostala galerijní zastoupení od Robert Vano Gallery a měla jsem lepší pozici pro získávání dalších, daleko hodnotnějších zakázek. Komerční a fashion focení mi hodně pomohlo se prosadit jako visual content maker, který teď zpracovává od art-direction až po konečný vizuál pro značky jako je Fujifilm, Frisco nebo Budweiser Budvar“ dodává Laura.

Helena Černá, grafická designérka se specializací na tvorbu značek, obalový design a vizuální identitu pracuje na dálku už šest let, střídavě z Čech a Francie. I ona má za sebou několik let práce. „Tak nějak jsem věděla už od dětství, co chci dělat, takže jsem jen postupně prohlubovala svou specializaci a to mi pomohlo mít dobré pracovní nabídky,“ říká Helena.

8. Online kurzy

Jistě jste zaznamenali na internetu velké množství online kurzů. Od fitness kurzů, přes business kurzy až po kurzy o osobním rozvoji. Cokoliv můžete naučit ostatní, se v dnešní době dá převést do online podoby a nahrát na web. Vytvořit si můžete svoji vlastní stránku nebo využít portály k tomu určené.

9. Virtuální učitel

Doučujete ostatní jazyky? A napadlo vás, že by to mohlo jít i virtuálně, odkudkoliv budete chtít? Na výuku můžete využít skype nebo jakoukoliv jinou komunikační platformu. O tom, jaké to je vyučovat na dálku a co je k tomu potřeba si můžete přečíst v příběhu Lukáše Kopáčka.

10. Community builder

Když už je řeč o online světě, nemůžeme nezmínit poměrně mladou pracovní pozici, a tou je Community builder. Téměř každý je současní nějaké komunity a její fungování má na starosti právě Community builder.

Více o této pozici si můžete přečíst v článku Jakub Pacanda: „Informační doba se mění na dobu komunitní. Community builder bude povolání roku 2020“ 

11. Headhunter

Myslíte si, že pozice Headhuntra se nedá vykonávat na dálku nebo vám to tvrdí v zaměstnání? Jana Hornová, Headhunter ze společnosti Pedersen&Partners, nám prozradila, jak se na tuto pozici dostala ona. „Po škole jsem nastoupila do personální agentury, kde jsem vydržela dva roky, než mě oslovili ti opravdoví headhunteři. Začátky byly trochu těžší, internet teprve začínal, dělali jsme seznamy, sbírali vizitky. Dnes už se dá vše zjistit po telefonu nebo na internetu,“ říká Jana. I přesto, že doba dávno pokročila, stále se ve svém oboru setkává se zaměstnavateli, kteří mají s home officem problém. „Ke své práci potřebuji jen telefon a počítač a je jedno, kde sedím. Na druhou stranu chápu, že všechno záleží také na důvěře zaměstnavatele a mých výsledcích.“ dodává Jana.

© 2022 imper.cz