Jak naplánovat rok 2017? Návod pro obchodníky

25. Prosinec 2016

Blíží se konec roku a spousta z vás uvažuje, jak si naplánovat nadcházející rok tak, aby stihli v obchodě vše, co chtějí zvládnout, dobře se u toho bavili, zvládli dovolenou i další kroky v osobním životě. Je důležité, aby cíle byly měřitelné, dostatečně motivující a reálně dosažitelné, abyste se nedemotivovali už na začátku příliš vysoce nastaveným plánem. Ale i když bude těžké všeho dosáhnout, se správně naplánovaným rokem to zvládnete i s předstihem! Jak na to?

planovani2016

1. Nastavte si, čeho chcete ve 12 měsících dosáhnout

Při plánování si stanovte, jakého cíle chcete dosáhnout a kdy jej chcete mít splněný (datum, klidně i konkrétní čas). Stanovte si i milníky, které vedou k jeho dosažení a jednotlivé větší úkoly, které bude potřeba splnit. Sepište si všechno, co je potřeba k jeho splnění – včetně jednání, kterými musíte projít, a také rozpočet, který je potřeba.

Při sestavování plánu si také nezapomeňte určit, jakým způsobem zjistíte, zda je cíl splněn. U některých plánů to bude jednoznačné, u jiných bude potřeba si to stanovit – např. pokud si chcete zlepšit angličtinu, můžete svůj cíl považovat za splněný složením zkoušky FCE.

TIP: Abyste na nic nezapomněli, nakreslete si myšlenkovou mapu, kterou si můžete vyvěsit na stěnu kanceláře nebo na nástěnku, abyste ji měli neustále na očích a mohli si do ní zaznačovat, které části již máte splněny. Pokud si sestavíte více cílů (doporučujeme maximálně 4 skutečně velké, na více se nebudete moci plně soustředit), nakreslete si mapu na každý zvlášť.

button registrace obchodnika transparent2. Rozplánujte si cíl do menších časových úseků

Rozplánujte si cíl do jednotlivých kvartálů, ty pak na jednotlivé měsíce a na začátku každého z nich si jej můžete rozplánovat do jednotlivých týdnů. Leo Babauta v knize Zen a hotovo doporučuje: „Vypište si velké kameny, které chcete během týdne zvládnout, a naplánujte si je do prvních dní. Tento návyk dává smysl vašemu týdnu i dni.“ Těmito velkými kameny by měly být právě činnosti, které vás posouvají k vašemu ročnímu cíli.

3. Skutečně vykonejte to, co jste si naplánovali

Přes tento bod nejede vlak. Pokud si cíl rozdělíte do menších částí, ale ty pak nebudete plnit, bude vám celý systém k ničemu. Každý týden si stanovte činnost, která vás k ročnímu cíli posune, dejte si ji na začátek týdne a udělejte ji hned po ránu, ještě před tím, než vůbec otevřete e-mailovou schránku a zvednete telefon. „Děláte-li cokoli jiného než úkol ze svého seznamu, jste možná vytíženi, ale nepracujete,“ uvádí odborník na efektivitu Leo Babauta. A jakmile danou činnost splníte – nezapomeňte se odměnit!

4. Hodnoťte průběžně

Dívejte se zpětně, zda jste úkol stanovený na týden skutečně splnili. Pokud ne, rozdělte jej na podúkoly a vložte si je do nadcházejícího týdne – vždy na ráno, tyto úkoly mají největší prioritu!

Především si naplánujte takový roční cíl, pro který se nadchnete a jednotlivé kroky k němu vás budou bavit! Za čím si v roce 2017 jdete vy?

Foto: jillianastasia.com

© 2021 Business Animals s.r.o.