Best of: 7 otázek, které si položte, než se z vás stane obchodník

27. Září 2018

Obchod má jedinečnou vlastnost, přivítá vás do své náruče v jakémkoliv věku, pokud na něj máte odvahu, chuť a energii. Existuje však několik otázek, na které byste se jako budoucí obchodník měl sám sebe zeptat. Ušetříte si tím mnoho stresu a zklamání. Jaké to jsou?

Young man with tablet pc touch in an cafe outdoor having some coffe cup

1. Mám dostatečně velkou finanční zásobu?

Ve škole vás to patrně neučili, ale měli byste mít rezervu alespoň tří měsíčních platů na kontě, nehledě na situaci. Tento finanční polštář má pomoci, když dostanete výpověď, ale další práci ještě nemáte. V obchodě bude důležitý dvojnásob, i přesto, že jste mladí, ještě bydlíte u rodičů a nájem platit nemusíte. Pokud začínáte jako obchodník, váš rozjezd bude vyžadovat počáteční náklady do šatstva (pokud ho nebudete provozovat pouze po telefonu), kavárenských účtenek a ještě se vám na začátku s největší pravděpodobností příliš finančně neodmění, dokud se nerozkoukáte a nepoznáte, jaké jsou vaše možnosti. Počítejte s tím, jinak budete nějakou chvíli žít od výplaty k výplatě, v horším případě do minusu.

button registrace obchodnika transparent2. Mám dostatek času? Jsem flexibilní?

Stejně jako peníze, bude vás stát obchod ze začátku velké množství času. Dobrovolného i povinného. V běžné práci lze to, co nestihnete, přesunout na druhý den, ale jako obchodník budete jednat se zákazníky, to znamená, že domluvené schůzky a dohody vždy platí. Skončila vám pracovní doba v pět, ale ještě nemáte hotové podklady na zítřek? Smůla, žádné výmluvy neplatí, prostě si je budete muset ve zbytku dne udělat, ať chcete, nebo ne. Přemýšlejte nejdříve, jestli tím budete trpět pouze vy nebo i váš partner/rodina. Zda s vámi dokážou sdílet to nadšení a propracované večery. Chvíli potrvá, než to všechno budete opravdu zvládat v pracovní době. Ale potěšíme vás – pokud vás obchod chytne, hodíte to za hlavu a budete pracovat nadšeně a dobrovolně.

3. Dokážu vydržet neúspěch?

Zeptejte se upřímně sami sebe, jaký jste typ člověka. Povedlo se vám už něco dokázat i přes velké komplikace? Vydrželi jste až do konce, i když se vám každá kost v těle chtěla vzdát a rozsypat? Je celkem běžné, že nadšení sportovci mají v obchodu úspěch, protože sport taky vyžaduje vůli a vytrvalost. Jestli se nedokážete brodit pár měsíců neúspěchem, abyste objevili svou šanci a vytrvali do vysněného cíle, radši se obchodu nevěnujte. Odhalí vám, jací jste doopravdy. V případě, že do toho chcete jít, učte se a rychle využívejte nabyté zkušenosti v praxi. Jestli běžně zdoláváte např. maraton či Spartan race, obchod vás rozhodně nerozhází.

Přečtěte si také Školu obchodu s lektorem Lukášem Kadlecem: „Obchodníci, co si to chtějí dělat po svém, většinou do půl roku skončí“

4. Umím se nadchnout? Přijmu obchod jako svůj lifestyle?

V minulosti se stačilo víceméně rozhodnout pro obchod a nebýt úplný blbec, ale dnes je jiná doba. Být nejlepší, znát svůj produkt, umět mluvit se zákazníkem, dávat 100% nasazení je dnes v obchodu standard, samozřejmost, kvůli které nikdo nehne brvou. Zákazníci jsou přesyceni uniformními obchoďáky, kteří se valí ze všech stran. K úspěchu dnes vede pozitivita, úsměv a lidskost (empatie), umět se dostat do pocitů zákazníka a chápat jeho obavy, přání a cíle. Pro svou práci se též budete muset nadchnout, jít i za své povinnosti a dát do ní něco ze sebe – svou osobnost. Pouze pozitivní lidé mají v obchodu dlouhodobý úspěch a pouze oni působí dobře na své partnery a zákazníky. Obchod není práce, obchod je životní styl.

5. Umím jako obchodník naslouchat?

Vážně, na tohle se ptá velmi málo lidí. Dokážete doopravdy naslouchat? Všichni si myslí, že ano, ale pletou si to s posloucháním. Každý umí poslouchat druhé, slyšet, co říkají, ale málo z nás umí naslouchat. Jako obchodník totiž musíte rozumět slovům, která nám druzí říkají, zamyslet se nad nimi, pochopit je a reagovat na ně. Je to o tom nemlít si svou a neříkat pouze své názory, ale zeptat se a dojít k logickému úsudku. Naslouchejte názorům a informacím od lidí kolem vás a využívejte je, dejte své ego na druhou kolej, dokážete-li to, máte nakročeno k úspěchu.

6. Dokážu se motivovat k úspěchu?

Znáte takový ten pocit, když se rozhodnete, že někam půjdete, a najednou zjišťujete, že všichni postupně odříkají účast, až zbudete pouze vy? Jestli si v tu chvíli řeknete, že to může být zábava i bez známých (alespoň se seznámíte!), tak super – umíte se motivovat. Když něčemu věříte, jste napůl v cíli. Obchod potřebuje mnoho motivace, obzvlášť na začátku, kdy vás čeká více neúspěchu než obvykle. Musíte se naučit představovat si úspěch před každou schůzkou, každým telefonátem, každým obchodem a hlavně představovat si svůj osobní úspěch. Ten vás povede dopředu.

Přečtěte si také: 7 nejčastějších překážek u začínajících obchodníků a jak je odstranit?

7. Dokážu volat?

Tak co, je telefon váš nejlepší kamarád? Jestli jste doteď žili v domnění, že se o telefonování nemusíte starat jenom proto, že nebudete dělat obchod v call centru, tak jste na velkém omylu. Nějak si ty schůzky sjednat musíte a věřte nám, že budete dlouho koukat na ten telefon a přemlouvat se k vytáčení čísel – tedy pokud nemáte jasně definovanou motivaci, kterou denně přiživujete. Každá minuta, co zíráte na displej, je šance k navolání schůzky nebo uzavření obchodu. Hrajte si s call scriptem, bavte se tím, jak na vás lidé reagují, a pořiďte si hands-free, je to s ním opravdu příjemnější, nejen v autě.

Na všechny otázky byste měli odpovědět „ano“, než se do obchodu pustíte. Nebo alespoň mějte ty nejlepší úmysly na ně odpovědět kladně. My vám budeme držet pěsti, motivovat vás a pomůžeme vám najít tu správnou sales příležitost.

© 2022 imper.cz