10 principů, díky kterým si rychle osvojíte nové dovednosti

02. Únor 2016

Jako obchodníci se musíte neustále přizpůsobovat trhu a jít s dobou, abyste mohli svým klientům nabídnout jen to nejlepší. To ovšem znamená celoživotní vzdělávání a práce na sobě, které někomu může jít přirozeně samo od sebe, u druhého to ovšem může být dlouhodobější proces. Jak na získávání nových dovedností, aniž byste nad nimi strávili zbytečně moc času, jsme se dozvěděli v knize Prvních 20 hodin, jak se naučit cokoliv… rychle od Joshe Kaufmana.

dovednosti

1. Vyberte si projekt, který je možné si zamilovat

„Čím větší nadšení ve vás vzbuzuje dovednost, kterou si chcete osvojit, tím rychleji se ji naučíte,“ uvádí Josh Kaufman v knize, kterou si můžete spolu s více než 3000 dalšími knihami v češtině a navíc na 7 dní zdarma přečíst také v elektronické knihovně My Boox Club. Jinými slovy, najděte si pořádnou vnitřní motivaci, která bude vaším motorem při učení, a hned vám to půjde rychleji – je známo, že věci, pro které se nadchnete, si osvojíte mnohem rychleji než věci, do kterých se musíte nutit.

2. Soustřeďte svou energii současně vždy jen na jednu dovednost

Dávno se ví, že multitasking není tak produktivní, jak se kdysi mohlo zdát. Pokud máte denně dvě hodiny na trénování dovedností, tak je lepší, když ten čas strávíte s jednou činností, než kdybyste se jich snažili během dvou hodin stihnout deset. Navíc většinu času strávíte přechodem mezi činnostmi, což je silně frustrující a naběhnete si akorát na co nejpomalejší osvojení dovednosti.

3. Stanovte si svou cílovou úroveň výkonnosti

„Cílovou úrovní výkonnosti“ se v tomto případě myslí odpověď na otázku „Jak chcete být v dané dovednosti dobří?“ Pokud chcete být výkonnější, stanovte si míru, podle které budete měřit, zda jste svého cíle dosáhli či nikoliv. Pokud se chcete naučit anglicky, sepište si, co všechno budete při dosažení cíle ovládat. Nemějte na sebe ovšem přehnané nároky, cíle musí být reálné! „Mistrovství na světové úrovni není cílem rychlého získávání dovedností. Cílem je schopnost a dostatečnost získaná tou nejvyšší možnou rychlostí, ne dokonalost,“ upozorňuje autor knihy.

4. Rozložte dovednost na komponenty

Po stanovení konečného cíle (cílové úrovně výkonnosti) je potřeba si jej rozdělit na menší části. I taková výuka angličtiny se skládá z více komponentů, a to výběr jazykové školy, kurzu, učebnice atd. Když si danou dovednost rozložíte na menší kousky, zbavíte se pocitu, že je toho najednou moc. Navíc hned na začátku vyloučíte nepodstatné části a techniky, kterými byste jinak plýtvali energii.

Přečtěte si také: Jak přemýšlí špičkový obchodník? 6 zásad podle autora Martina Limbecka

5. Získejte nutné nástroje

Skoro na každou dovednost je potřeba mít nějaké nástroje – pro výuku angličtiny učebnici, pro hru na klavír přístup ke klavíru, pro výuku tenisu raketu. Pokud si před začátkem každé činnosti zajistíte, abyste tyto nástroje měli, zbyde vám pak více času na samotné trénování.

6. Odstraňte překážky cvičení

Celý proces učení můžou zpomalit překážky, se kterými se můžete setkat. Jedná se například o vynaložené úsilí před začátkem cvičení (např. hledání zapomenutého nástroje nebo zanedbaná příprava), přerušenou dostupnost zdrojů (např. používání půjčeného vybavení či omezená pracovní doba), rušivé prostředí či emoční bloky (strach, nejistota). Abyste mohli při osvojování pokračovat rychleji, je potřeba se těchto vlivů zbavit.

Vyzkoušejte leady

7. Vyhraďte si čas pouze na cvičení

Jako obchodníci jste už určitě zjistili, že během dne se čas určitě sám nenajde, je potřeba si ho udělat. Pokud tvrdíte, že jej skutečně, ale skutečně nemáte, vnímejte pár dní, čím naplňujete každodenní čas a eliminujte zbytečné činnosti – na nich nastřádáte až 90 min navíc.

8. Vytvořte si rychlou zpětnou vazbu

„Rychlá zpětná vazba znamená, že co nejrychleji získáte informace o tom, jak se vám při nácviku daří,“ vysvětluje kniha. Pokud získáte zpětnou vazbu ihned, případně s malým zpožděním, vidíte souvislosti se svým jednáním a chováním a můžete podle toho jednat. Existuje spousta způsobů, jak můžete zjistit, jak se vám s danou činností daří, například různí kouči a mentoři či nahrávací zařízení jako jsou videokamery. Občas vám pomohou i samotné nástroje, například pokud se učíte programovat, tak vám hned počítačový program řekne, jak jste na tom.

Přečtěte si také: 5 knih pro vnitřní nastavení obchodníka

9. Nacvičujte podle hodin v krátkých intenzivních dávkách

Když jste ponořeni do činnosti, která vám nejde, vnímáte tok času úplně jinak. A naopak, pokud se věnujete činnosti, která vás neskutečně baví, čas vám utíká rychleji než jste schopni vnímat. Z toho důvodu je dobré si pořídit kvalitní budík, vyhradit si na danou činnost nějaký čas a skutečně si ho hlídat.

10. Zdůrazňujte množství a rychlost

Osvojování dovedností velmi rychle spadne do perfekcionismu, upnutí k představě, jak danou činnost ovládáte na mistrovské úrovni. „Místo snahy o dokonalost se zaměřte na to, abyste se co nejrychleji naučili co nejvíce na ‚dostačující‘ úrovni,“ radí autor v knize. Je pravdou, že u některých činností je potřeba ovládat techniku, v těchto případech, pokud se vám daří výsledku dojít alespoň v 80 % případů, zrychlete proces.

Foto: addicted2success.com

© 2023 imper.cz