10 důvodů, proč pracovat jako OSVČ

29. Červen 2017

Z práce mimo pracovní poměr má stále mnoho obchodníků strach. Důvodem je především pocit jistoty, který v mnoha lidech post zaměstnance vyvolává, přestože i zaměstnání je velký risk. Pro obchodnické pozice je většinou požadována práce na živnostenský list a to mnoho schopných obchodníků odradí. Málokdo totiž ví, že právě živnost je to, co mu může dát křídla a posunout ho k vysněnému způsobu života. V Business Animals jsme se na to zaměřili a přišli na důvody, proč je výhodné pracovat jako OSVČ.

1. Časová svoboda a flexibilita

Jako zaměstnanec se musíte přizpůsobit pracovní době, kterou vám nadiktuje zaměstnavatel. Jako OSVČ jste pány svého času, sami si můžete naplánovat, jak bude váš pracovní den vypadat. „Pocit svobody v rozhodování, kdy a co budete dělat, je k ‚nezaplacení‘. Jak zpívá v písni Čmelák kapela Divokej Bil: ‚Žiju si jako v pohádce, když nechci, nejdu do práce‘:),“ dodává Marcel Oujezdský z Pano3D.

hledáme obchodníka

Miroslav Turčín, regionální ředitel pojišťovny AXA, v rozhovoru pro Business Animals vysvětluje: „Člověk si musí umět vytvořit vlastní režim práce, musí se naučit si ji rozvrhnout. Musí mít každodenní cíl a snažit se splnit úkoly, které si sám dal.“ Pokud tedy máte výsledky, není problém, abyste odjeli na dvoutýdenní dovolenou, kdykoliv budete chtít.

Taková možnost svobody ale vyžaduje přísnou disciplínu: „Člověk musí mít silou vůli, být na sebe přísný, nehledět okolo a jít si za svým. Mnoho lidí se v počátcích podnikání dívá na své úspěšné kolegy, kteří již nepracují 12 – 15 hodin denně a nedělají to či ono. Vždy říkám, že oni to nemusí dělat právě proto, že to už dělali,“ říká Vlastimil Talanda, majitel realitní kanceláře TALANDA Invest s.r.o.

2. Možnost seberealizace

V zaměstnání máte většinou zadány úkoly, které musíte splnit – určitým způsobem. A když něco uděláte jinak, máte problém. Miroslav Turčín z AXY sdělil: „Zaměstnanci mají nastavené kolečko „udělej úkol – neuděláš – výtka – příště uděláš, nebo jdeš.“ Naopak jako OSVČ si můžete náplň práce určovat sami, pokud vás povede k požadovanému výsledku. Navíc je to velmi žádané, jelikož je potřeba být lepší než konkurence a přicházet na nové způsoby a postupy. Navíc, jak uvedla Štěpánka Zinkaizlová v rozhovoru s Business Animals: „Lidé seberealizací poznávají, kdo jsou a kým jsou, a tím může dojít k pocitu naplnění, na zahálení nejsme stavění.“

3. Možnost vysokého výdělku

Jako zaměstnanec málokdy dojdete do fáze významného zvýšení platu. Na pozici OSVČ je normou, že si budete vydělávat vysoké částky, které vám zajistí život na vysoké noze. Výdělek úspěšných obchodníků a podnikatelů je z velké části vyšší než výplatní pásky zaměstnanců, čemuž spousta lidí nemůže uvěřit, jelikož pohádková částka jako měsíční výdělek je pro mnoho lidí nepředstavitelná.

hledáme obchodníka

Jak potvrzuje i Miroslav Turčín z AXY: „V lidech je zakořeněná nedůvěra, nevěří, že si můžou měsíčně vydělat 40-50 tisíc. Mladých lidí se u pohovoru ptám, kolik by si chtěli vydělat. Vždy očekávám nějakou bombu jako 50 tisíc, ale oni vždycky řeknou 20 tisíc, maximálně 25.“ Buďte dravější, jako OSVČ nemáte strop, tak toho využijte!

To potvrzuje i Eva Duchoňová ze společnosti E.ON Energie, a. s.: „OSVČ mají oproti zaměstnancům výhodu neomezeného výdělku. Ti jsou většinou limitováni platovými tabulkami nebo ‚normami‘ ve společnosti, ve které pracují. Chcete si vydělat jako OSVČ více? Relativně jednoduché – věnujte podnikání více času nebo rozšiřte oblast svého podnikání.“

Přečtěte si také: 14 věcí, které by se Češi o obchodu měli učit už na školách 1/2

4. Neomezený počet dovolených

Pokud splníte měsíční target za první dva týdny v měsíci, můžete do konce měsíce hodit nohy na stůl a nic nedělat. Nebo rovnou někam odjet. A když to tak uděláte několikrát do roka, tak si můžete jet klidně na pět dovolených, když vám to finance dovolí. A to už za to stojí! „Jste pánem svého času. Myslíte si, že potřebujete pauzu? Tak si ji udělejte. Jediné čím jste limitováni, jsou vaše cíle,“ potvrzuje Eva Duchoňová ze společnosti E.ON.

5. Nespadnete do monotónnosti

Jako OSVČ vám nehrozí monotónní práce, která vás během pár dní začne nudit a začnete ji dělat automaticky. Naopak, každý zákazník je jedinečný, takže ke každému musíte přistupovat jinak a vymýšlet jiné způsoby a postupy. Navíc si kromě hlavní náplně práce musíte vyřizovat doklady a jiné věci, takže se vám monotónní práce opravdu vyhne. A pokud vám monotónnost hrozí, můžete se sami rozhodnout pro změnu: „Najděte si nového obchodního partnera, novou obchodní činnost anebo si dejte pauzu,“ radí Eva Duchoňová ze společnosti E.ON.

6. Můžete dělat to, co vás baví

Jako zaměstnanec musíte skousnout i méně příjemnou práci, která vás nebaví, protože to máte nařízené z vedení. Jako OSVČ si můžete vybrat, jakým činnostem se budete věnovat, ale vždy se jedná o činnosti, které vás baví a které vás přivedou k zisku. Sami si můžete určit, čemu se budete věnovat a čemu ne, pokud je vám nějaká činnost opravdu nepříjemná, můžete se jí vyhnout. „Člověk se může zaměřit na posílení svých silných stránek, nikoliv na odstranění těch slabých,“ říká Vlastimil Talanda.

Přečtěte si také: Deník novopečeného obchodníka 9: „Je OSVČ to pravé ořechové?“

7. Vyhnete se konfliktům na pracovišti

Jako OSVČ nejste součástí firemní hierarchie, a díky tomu nikomu nebudete blokovat kariérní postup, čímž si ušetříte konflikty mezi zaměstnanci firmy. Navíc tím, že si sami budete určovat svou pracovní dobu, je možné, abyste pracovali především z domu nebo v terénu a nemusíte tak ani sedět v kanceláři s ostatními, díky čemuž se můžete plně soustředit na své výsledky.

8. Rychleji reagujete na pokrok

V současné době se trhy vyvíjejí v reakci na technologie progresivně, vše se mění každým dnem a je potřeba se tomu přizpůsobit. Jak vysvětluje Miroslav Turčín z AXY: „Jako OSVČ máte operativní náskok při reakci na tyto změny a nové požadavky klientů. Změny v korporacích bývají s ohledem na různé regulatorní a  schvalovací procesy obvykle delší a mohou v některých případech i negativně zasáhnout do chodu firmy.“ Díky přizpůsobení se pokroku dosáhnete vyšší míry uspokojení jak po materiální, tak psychologické stránce, což se promítne i do vašeho osobního života.

9. Zachování rodinné tradice

Za velkou částí korporací stojí tvrdá práce a nadšení jednotlivců, kterým se na tomto základě povedlo vybudovat prosperující společnost. Byli to právě tito malí živnostníci a podnikatelé, na jejichž bedrech vznikaly další struktury. „OSVČ, kteří ve své rodině mohou navázat na rodinnou tradici, mají do začátku výhodu know-how, zázemí a vytvořené sítě odběratelů. Sami znají a věří v to, co prodávají či nabízí. Zaměstnance většinou víru v dobrý produkt či službu musíte naučit. Ne všichni pak vaši myšlenku přijmou,“ říká Eva Duchoňová ze společnosti E.ON.

10. Najdete jistotu sami v sobě

Lidé v sobě mají zakořeněnou představu, že jako zaměstnanci mají jistotu pevného místa i výdělku. Marcel Oujezdský z Pano 3D tento předsudek rázně odvrací svým životním příběhem: „Až do doby, kdy jsem opustil mé dlouhodobé vysoce postavené manažerské místo, jsem měl ten pocit taky. Poté jsem nastoupil na podobně prestižní pozici, ale ‚nesedl‘ jsem si se šéfem a během pár měsíců jsme se rozloučili. Během dvou let jsem si přivydělával v nonstop večerce či svážel použitý fritovací olej a hledal to své ‚místo snů‘. Pak jsem od člověka, kterého si velmi vážím, uslyšel radu: ‚Přestaň hledat a začni dělat.‘ Rada přišla zároveň s nabídkou práce na OSVČ. Dnes mám již svou úspěšnou firmu a v zaměstnaneckém poměru bych již nepracoval.“

O stabilitě práce jako OSVČ ví své i Martin Grecman z Archer reality, a. s.: „Jestliže podnikáte, chcete podnikat i za rok, i za 5, 10, 20 let. Na to potřebujete důvěru, která vyžaduje korektní vztahy. Samozřejmě to nejde hned, nejdříve je potřeba pokora, přemáhání, neustálé objevování nových, lepších postupů, až po řešení námitek a krizí.“

Rada na závěr: Jistotu hledejte u člověka, na kterého se můžete nejvíce spolehnout, tedy sami u sebe.

© 2024 imper.cz