ONE TO ONE s Vítem Hruškou na téma: Právo v obchodu

03. Srpen 2022

Dalším tématem pravidelného ONE to ONE je digitální právo. Vít Hruška z advokátní kanceláře ATREUM představil specifika, které se s digitálním právem pojí. Řeč zavedli i například na to, zda je advokát nepřítelem obchodníka.

Smlouva jako prevence

„Nejčastějším problémem je nastavování smluv mezi dodavatelem a objednavatelem,“ říká Vít Hruška. Správné nastavení smlouvy přirovnává Hruška k chození k zubaři. Důležitá je prevence, aby později nevzniknul obtížně řešitelný a finančně nákladný problém. Právě smlouva nám umožní předejít případným nedorozuměním, když navazujeme novou spolupráci například s influencerem nebo kupujeme e-shop. Vít Hruška by v takových situacích vždy doporučoval konzultaci s právníkem.

Vztah právníka a obchodníka

„Měli bychom si jako právníci uvědomit, že my nejsme ti hlavní v tom vztahu. Ten hlavní je náš klient. Naše priorita je pomoci navázání vztahu a ne do něj házet vidle.“ Podle Víta Hrušky je důležité naslouchat klientovi a pochopit, co jsou jeho priority a efektivně mu pomáhat zorientovat se v právních záležitostech. Právník by podle něj neměl řešit každý překlep a formulaci, která není po právní stránce problematická. Měl by dokázat klienta upozornit na zásadní věci, které by v budoucnu mohly skřípat.

Vyzkoušejte leady

Smlouva může být srozumitelná

Často se setkáváme s tím, že právní dokumenty jsou natolik složitě formulované, že člověk bez právnického vzdělání nemá šanci jim porozumět. Podle Víta Hrušky je to možné i jinak: „Ideální smlouva funguje tak, že jí chápeš, i když právu nerozumíš“. Jeho cílem není házet klacky pod nohy klientům. I proto se snaží smlouvy vytvářet tak, aby byly, co nejvíce srozumitelné a pochopitelné. Popřípadě by měl být právník vždy schopný klientovi vše vysvětlit.

Existuje velké množství typu smluv. Může to být forma dokumentu, odeslaného e-mailu, či smlouva ústní. Málokdo si uvědomuje, že smlouvu uzavíráme už tím, že nastoupíme do autobusu. Nejen o tom, jaká specifika mají jednotlivé právní vztahy si poslechněte v podcastu s Vítem Hruškou.

© 2024 imper.cz