Obchodnické poprvé: Můj první deal

07. Únor 2016

Otevřeli jsme opět novou rubriku pro vás, obchodníky, v níž si zavzpomínáte na své začátky. Zaměříme se na váš první obchod. Jak probíhal? Uzavřeli jste jej, zůstal otevřený nebo to byl fail jako blázen? O jaký produkt se jednalo a jak jste si s ním poradili? Šlo všechno jako po másle, nebo jste se u něj pořádně zapotili? Zavzpomínejte si s námi na své obchodnické poprvé!

mujprvnideal

Jakub Jágl, obchodník, Business Animals

  • Místo: Praha, hlavní nádraží
  • Produkt: Bankovní karta
  • Kolik mi bylo: 21 let

1

Můj první obchod? Je to sice klišé, ale pamatuji si na něj, jako by to bylo včera. 🙂 Ten den jsem byl na Hlavním nádraží v Praze, kde jsme měli stánek. Měl jsem „nůž na krku“, protože se mi vůbec nedařilo. Oslovil jsem pána s batohem na zádech, který zrovna do Prahy přijel odněkud z Moravy. Zjišťoval jsem, kde nejčastěji nakupuje a zda platí kartou. Cítil jsem, že o kartu má zájem, ale přišla námitka, že si o tom musí promluvit se ženou. Z nedávného školení jsem měl v kapse nějaké triky, a tak jsem se zeptal: „Kdo u vás má na starosti peníze, vy, nebo manželka?“ Odpověděl, že samozřejmě on. „Tak to určitě dokážete rozhodnout i o tom, čím budete platit. Máte u sebe občanku?“ A už ji vytahoval a šel se mnou vše vyplnit. Byl to výborný pocit, který každý obchodník velmi dobře zná. 🙂

Vyzkoušejte leady

Jaroslav Sláma, obchodník velké farmaceutické firmy

  • Místo: Galanterie Jarka
  • Produkt: Dámské prádlo

2

Můj první deal byl ještě při studiu vysoké školy, kdy jsem byl zaměstnán v jedné české textilní firmě, známé především v období před revolucí svými silonovými ponožkami. Přiznám se, že pro mě jako pro chlapa to nebyl zrovna vysněný sortiment, ale touha prodávat de facto cokoliv a vyzkoušet si pozici obchodního zástupce byla silnější.

Byl jsem tenkrát po týdenním zaškolení v této firmě, když jsem byl vyslán do svého regionu do jednoho zapadlého městečka na severu Čech, kde byla ještě zapadlejší prodejna s cool názvem „Galanterie Jarka“. Do dnešního dne si pamatuji ten pocit, než jsem vstoupil do této prodejny a snažil se vydealovat alespoň menší závozovou objednávku nad 3000 Kč. Hlavou mi proběhlo snad tisíc myšlenek, co všechno na prodejně povím, jaké máme druhy silonových punčoch, poměry balíčků a podobně…

Deal nad 3000 Kč se nakonec tenkrát napoprvé nepovedl, ale o to více jsem pochopil, že do další návštěvy musím spoustu věcí vylepšit. V této firmě jsem vydržel něco málo přes rok a ke konci svého působení jsem měl nejlepší výsledky z obchodních zástupců.

Filip Hejkal, sales representative, Edwards Lifesciences

  • Místo: Praha, výstava
  • Produkt: Zdravotnické prostředky
  • Kolik mi bylo: 22 let

3

Domluvte si konzultaci

Bylo mi 22 let, pracoval jsem při studiích na part-time pro společnost A Care, zabývající se prodejem zdravotnických prostředků. O prodeji jsem nevěděl vůbec nic. Jediná představa, která mě napadla v souvislosti s termínem „prodejní technika“, byl jedinečný Horst Fuchs, který se v pozdních večerních hodinách v pořadu Teleshopping snažil prodat kuchyňské nože, kosmetiku na automobil nebo ultravýkonný vysavač, který dokázal zvednout do výšky 2 metrů pět kulečníkových koulí.

Bohužel tato pseudozkušenost se také projevila na mém první dealu. Jednalo se o přístroj z oblasti estetické medicíny za řádově desítky tisíc eur. Zákazníka jsem potkal na jedné pražské výstavě a v můj prospěch hrálo to, že nevěděl nic o konkurenci ani o možnostech přístroje a náš stánek navštívil jako první. Vžil jsem se tedy do role Horsta Fuchse a začal mu sveřepě vysvětlovat, co náš přístroj umí, jakých výsledků s ním může dosáhnout, jak rychle se mu investice vrátí a jak hrozně špatná je konkurence. O několik týdnů později a jedné demo ukázce se „deal“ opravdu uskutečnil. Nicméně můj první „deal“ byl spíš kombinací štěstí a nalezení jehly v kupce sena v podobě zbloudilého zákazníka, takhle už opravdu neobchoduji.

Iva Mozrová, finanční poradce, SMS finanční poradenství

4

Je to už opravdu hodně let, co jsem se setkala se svým prvním obchodem. Bylo to někdy kolem roku 1992, kdy jsem začala podnikat a měla svůj kamenný obchod s kosmetikou. Byla jsem nadšená, ale chyběly zkušenosti, takže i když jsem zákazníkům chtěla nabídnout to nejlepší na trhu, v danou chvíli jsem nebyla schopna zohlednit všechny jejich potřeby –  a jednou z nich byla ta finanční. Na tom nakonec mé podnikání skončilo, ale po letech jsem se k obchodu znovu vrátila, tentokrát se schopností vyptat se na klientovy potřeby.

Peter Plšek, sales consultant, O2 Slovakia

  • Produkt: Taneční lekce
  • Kolik mi bylo: 15 let

5

Můj první obchod vůbec nebyl žádný klasický obchod, ale spíše prodej zkušeností. Zhruba od devíti let jsem tančil společenské tance v taneční škole svých rodičů. Po šesti letech už mi nestačilo jen trénovat, ale potřeboval jsem s někým rozebrat, co vím, a podělit se o to. První krok byl vcelku jednoduchý, vysvětlit v pubertě rodičům, co chci a kolik za to chci. První trénink byl nejhorší, prakticky jsem nevěděl, co dělat, a jen ze sebe na své svěřence chrlil informace. Vydělal jsem si tím ale svých prvních 50 Kč.

Učil jsem se z reakcí tanečníků, kteří mi naslouchali, a cítil jsem, jak rostu, rozvíjím se a jdu stále dopředu. Nakoplo to moje přemýšlení k rozjezdu něčeho většího. Rodiče nesouhlasili s platem ve svojí taneční škole, což pro mne znamenalo rozjet svoje vlastní podnikání – a to jsem také po dosažení 18. roku udělal.

A co vaše obchodnické poprvé? Napište nám na info@www.businessanimals.cz nebo rovnou do facebookových zpráv!

© 2024 imper.cz