Na schůzkách flirtuji se ženami. S muži si držím odstup

02. Březen 2014

Je lovcem a je extrémně soutěživá. Administrativa ji ubíjí, naopak peníze jí dávají velký pocit svobody. Její osobní klíč k úspěchu? Buďte soutěživí a pokud o sobě stále váháte, pak se stačí podívat na svou výplatní pásku.

  • Pavlína Endalová, 26 let
  •  Předchozí pracovní zkušenosti: Stickfish, s. r. o.
  • Současná pozice: GTS Czech s. r. o., ICT – informační a komunikační technologie – poskytování služeb
  • Průměrný měsíční příjem: 60–200 tis. Kč

pavla

Informační technologie – není tento obor pro ženu příliš složitý?

Ani ne. Vím od všeho trochu a technicky tomu rozumět nemusím. Myslím si, že je někdy i na škodu, když obchodník oboru detailně rozumí, protože klient tomu také většinou úplně nerozumí. Příliš informací pak zbytečně zákazníka straší. Tento obor je natolik obsáhlý, že bych se ani nemohla naučit všechno – na to mám za sebou ve firmě řadu „pre-salesáků“ a techniků. Pro mě je nejdůležitější určit na schůzce potřeby zákazníka a nasměrovat ho dál.

Jaké firmy tedy oslovuješ?

Vlastně všechny. Každá firma potřebuje v dnešní době svůj internet, potřebuje mít počítač a svá data bezpečně uschovaná. Příliš se však nezabývám malými firmami, se kterými je moc práce a zbytečných starostí. Mými klienty jsou třeba call centra, ICT firmy, poštovní služby apod.

Můžeš nám popsat své začátky?

Telefonováním („first calls“) si musí projít každý obchodník. Jasně, že začátek byl trochu těžký. Měla jsem ale tu výhodu, že jsem byla mladé tele a přišlo mi to zajímavé. Neměla jsem averzi, nestyděla jsem se, nebála jsem se. Dostala jsem databázi zákazníků, kterým jsem měla volat. Bez mnou požadovaného úspěchu. Pořádali jsme cílené workshopy nebo se sami účastnili různých větších workshopů, kde byly firmy jako HP či IBM. Na těchto konferencích jsem vždycky po přednášce oslovila někoho z přednášejících a v davu lidí jsem s nimi vyplňovala dotazník. Mimo jiné mi předali i své kontaktní údaje. Na základě toho jsem jim později volala a jejich reakce byly samozřejmě mnohem lepší. Pamatovali si mě. A na druhou stranu já už jsem zhruba věděla, co je asi tak trápí, protože vlastně kvůli tomu byli na konferenci. A to byly moje první opravdové kšefty ve firmě Stickfish.

V GTS mi na začátku poskytli také nějakou databázi. Byla šílená, ale nějak jsem se tím nakonec prokousala. Myslím, že mi pomohlo, že mluvím vždy pravdu. Mluvím na rovinu a nedělám podrazy. Teď už nemusím zákazníky aktivně oslovovat. Moji zákazníci si mě doporučují mezi sebou. Když něco klientovi slíbím, tak to opravdu splním. Vše, co zákazník potřebuje, pro něj v GTS zařídím. A to je výhoda holek v ICT firmě.

Co si myslíš o GTS produktu?

Jakmile nevěříš své firmě a tomu, co prodáváš (pokud tedy není člověk bezpáteřní), tak je to základní kámen neúspěchu. GTS produkty jsem se musela naučit od začátku. Telekomunikacemi jsem byla úplně nepolíbená. Bylo to pro mě těžké, ale zároveň to byla výzva. Je fajn, že nejednám pořád jen s ICT řediteli, ale také s „normálními“ řediteli. Ti tomu také nerozumí, a to je velká výhoda. Produktům věřím i díky referencím. Mám příklady spokojených firem, což mou důvěru v produkt velmi posiluje.

Absolvovala jsi na začátku nějaké školení?

Ano. Školila jsem se 14 dní. Myslím si ale, že úplně nejlepší cesta je vyrazit do terénu, a to co nejdříve. Škoda peněz firemních i těch, které by mohl obchodník za dobu strávenou školením vydělat – protahování prostě nemá smysl. Nikdo se nezlobí, když klientovi řekneme „nevím, ale zjistím vám to“.

Myslíš, že je důležité vedení obchodního týmu?

Tak určitě. Je na tom kus lví práce manažera. Tvůj úspěch musí stát ale za tebou. Nesmí to být jen člověk typu „já chci výsledky, já chci výsledky“. Musí to být nějaká kooperace; on ti něco dá za to, že ty mu něco dáš.

Existuje něco, co na tebe zaručeně platí?

Jsem extrémně soutěživá. Vždy, když je nějaká soutěž, tak ji musím vyhrát. Účastním se firemních soutěží například o luxusní auto na víkend, letenky do New Yorku či Paříže apod. Tento přístup mě hodně motivuje. Také mě motivuje, když vidím na svém nadřízeném, že je na mě pyšný a že se někde pochlubí i mými úspěchy. To je hodně super.

Po jak dlouhé době se ti začalo dařit?

Můj první splněný plán byl za 6. a 7. měsíc. Splnila jsem na 200 %. První půlrok je zásadní. Rozhodne se, jestli na to člověk má, nebo ne. Samozřejmě, pokud se někomu nelíbí prostředí a produkt, tak asi nemá smysl ztrácet čas. Pokud se ti ale líbí všechno a jen se ti nedaří, tak se rozhodně vyplatí prvního půl roku zatnout zuby a vydržet.

Jaký jsi typ obchodníka?

My jsme tým hunterů. Zabýváme se jen akvizicemi. Musím říct, že mi to vyhovuje. Jsem lovec, nejsem farmář. Ubíjí mě administrativa.

Myslíš, že je špatně, když obchodník dělá všechno najednou?

Určitě. Buď jsi farmář, nebo lovec. Nikdy nemůžeš být něco mezi. Někdy je určitě fajn si odpočinout. Třeba být 5 let farmářem a 2 roky „huntit“. Anebo naopak.

Co se v tvém životě změnilo s nástupem financí?

Zvýšilo se mi sebevědomí. Je to určitě pocit satisfakce, nástup klidu, postaráš se o partnera, když je mu špatně. Peníze mi dávají hodně velký pocit svobody.

Měla jsi nějaké úlety?

No jasně. Oblečení (různé oblečky), šperky. Ujíždím na hodně dobrém jídle, drahých restauracích – tam jsem schopna utratit několik tisíc. Také utrácím za designové věci a nábytek do domácnosti. Stále potřebuji víc a víc.

Dáváš si hmotné cíle?

Moc ráda se dívám, jak mi přibývají peníze na účtě. To mě motivuje. Potřebuji si koupit barák, auta atd. Nyní mě žene dopředu vidina domku.

Máš nějaké obchodnické fígle?

Jsem upovídaná, nemám schůzky na půl hodiny jako ostatní. Moje schůzky trvají 2, někdy i 3 hodiny. Jednou jsem na schůzce strávila třeba i 4 hodiny, a to jsme si s klientem nakonec objednali už i pizzu :). Jsem upřímná, přímá, nechlubím se, kde jsem byla na dovolené, kolik vydělávám a tak. Tím trpí hodně obchodníků, já tohle nechávám doma. Na first calls mám ale jeden svůj trik. Když opravdu zákazníka nemohu urvat – tedy dostávám od něj odpovědi ve stylu zavolejte později (taková ta klasika) –, tak mu ihned nabídnu pozvání na oběd. Jíst musí každý. Takže, který den se vám oběd hodí? Z 90 % pozvání zafunguje. Jinak s ženami se mi jedná výborně – flirtuji s nimi.

Jak vypadá takový obchodní flirt se ženou?

Normálně. Pochválíš jí oblečení, náhrdelník, že zhubla apod. Razím teorii neustále chválit. Ale musí to znít samozřejmě přirozeně. S muži si držím spíše odstup.

Co krize, kdy tě potkala?

Krize je většinou předzvěst toho, že přijde velký kšeft. Když má člověk krizi, tak je nejlepší nic nedělat. Kolikrát přijdu do práce a vím, že nic neudělám. V takové chvíli je lepší, než to pokazit, zaklapnout počítač a jít třeba nakupovat. Hlavně nepracovat. V práci tomu říkáme „Shit Day“.

Tvůj způsob relaxace při tomto dni?

Cestování a vaření. Když je mi smutno, jdu domů, nakoupím si strašně moc jídla, vařím a peču. Pozvu kamarády, pohostím je a druhý den jsem opět nastartovaná.

Hodně mi také pomáhá, když se mi nechce a dělám na nějakém složitém případu, nebo dělám nějaké složité výjimky, že si prostě napíši na kus papíru, kolik z toho kšeftu budu mít a papír si přilepím na notebook.

Kde se vidíš za 5 let?

Doufám, že budu maminkou a že úspěšně dokáži skloubit práci s rodinou a mateřstvím. Prozatím si myslím, že za půl roku budu zase v práci, ale nebudu předbíhat. Záleží také, jaké budu mít štěstí při hledání vhodné chůvy. Myslím si, že když v obchodě nejsi, tak rychle zakrníš. Proto je důležité, rychle se vrátit.

Máš motto?

Dokud žiješ – dýcháš, dokud dýchaš – žiješ.

Co si myslíš, že je klíčem k úspěchu?

Soutěživost. Je to celé hra a pokud hraješ podle pravidel a fér, tak s tebou lidi budou chtít hrát i dál.

Co by jsi poradila začínajícím obchodníkům?

Je snadný do obchodu nastoupit i z něj vystoupit. Stačí se podívat na výplatní pásky. Je to pohodový zaměstnání, za které dostanete super peníze. Peníze máš za to, co uděláš.

Good luck  🙂

© 2022 imper.cz