Best of: Mikrovýrazy aneb 7 věcí, které o vás prozradí výraz v obličeji

07. Prosinec 2018

Ovládáte dokonale řeč těla a považujete se za mistra komunikace? Vězte, že ani vy neporazíte své emoce. Prozradí vás mikrovýrazy obličeje. Zobrazí se jen na pár vteřin. Zkušený profík je však lehce odhalí a nachytá vás na hruškách. Teorii mikrovýrazů se více než 50 let věnuje uznávaný psycholog Paul Ekman. O jeho výzkum se opírá i známý seriál Anatomie lži. Odhalené emoce, tak se mimochodem jmenuje i nová Ekmanova kniha, mohou být smrtelné i pro obchodníka. Mohou zazdít každý potenciální business. Jak se tedy emoce projevují ve výrazu našeho obličeje?

02J68761

Vyzkoušejte leady

Již delší dobu nás to zajímalo. Proto jsme se vydali na konferenci osobní růst, kde na dané téma přednášel Jan Ženatý. Oboru mikrovýrazů se věnuje několik let a studoval i u samotného Ekmana. V své přednášce mimo jiné  prozradil, že ani ten největší odborník nedokáže mimiku zcela potlačit.

1. Bacha na (ne)falšovanou radost

Všichni chceme být v životě šťastní a prožívat nefalšovanou radost. Slovo „nefalšovanou“ zmiňujeme záměrně. Právě radost totiž rádi a často fingujeme a snažíme se oklamat druhé, že jsme happy, že máme radost z toho, co vymysleli a že je to super nápad. I když si myslíme přesný opak. A jak nejlépe narafičit radost než vystavit úsměv od ucha k uchu à la american smile? Pravá radost se však projevuje v očích. Zapojí se totiž kruhový sval kolem očí, který nelze vůlí ovládat a dokážou ho aktivovat jen pozitivní emoce.

2. Hlavně se nebát

Strach se většinou nesnažíme fingovat vůbec. Spíše naopak, usilujeme o to, aby ho na nás nikdo nevypozoroval. Nechceme přeci přiznat, že se bojíme výšek nebo hadů. Strach se podvědomě objeví, když tutláme důležité podmínky smlouvy před klientem, nebo nechceme, aby šéf odhalil pravý důvod neuzavřeného dealu. Z obličeje lze strach vyčíst  jednoduše, prozradí vás doširoka otevřená ústa a přimhouřené oči. Myslete na to, že profík vás odhalí, tak mějte aspoň v záloze odpověď na otázku „Čeho se bojíš?“.

3. Tvařte se překvapeně

Také jste to zažili? Když vám někdo řekne něco top secret a na závěr dodá: „Musíš se pak tvářit překvapeně.“. Jistě nám dáte za pravdu, že to není jen tak. Většinou se to snažíme uhrát s „jééé“, což už od pohledu nepůsobí reálně. Opravdové překvapení je nejkratší emoce ze všech. Trvá jen pár vteřin, než nám dojde, co se děje. Pak přijde ta opravdová emoce, buď se naštveme, nebo překvapení propukne v potěšení. Pokud vás tedy překvapí něco, co vám klient sdělí, na rovinu mu to řekněte: „To mě překvapuje, že to říkáte.“. Vy získáte čas vstřebat informaci a nemusíte přemýšlet nad tím, jak vlastní překvapení schovat.

Přečtěte si také: Body language na schůzce: 16 prvků neverbální komunikace, na které dávejte pozor

Vyzkoušejte leady

4. Smutek jako prostředek dosažení cíle

Opravdový smutek těžko zakrýt. Poznáte to, když se vás lidi začnou ptát, co se stalo a jak vám mohou pomoci. Někteří lidé si však zvykli smutek využívat ve svůj prospěch, respektive zneužívat. Honza Ženatý to trefně vystihl: „Smutek je silně manipulativní. Lidé ze zvyku spustí ret a právě to je gestem hraného smutku.“ Charakterizují ho pootevřená ústa a spuštěné koutky, co je však důležitější jsou smutné oči, pohled dolů a vnitřní stranu obočí musíte vtáhnout blíže ke kořenu nosu. „Jen málokdo tohle dokáže předstírat, vytáhnout smutné oči je přímo nemožné,“ dodává Jan.

button registrace obchodnika transparent

5. Neštvěte mě

„Hněv je jednou z nejnebezpečnějších emocí,“ tvrdí Honza a my mu dáváme za pravdu. Dokáže hodně ublížit. Pod nadvládou hněvu jednáme často impulzivně a druhému řekneme věci, kterých později litujeme. Když vás vytočí kolega nebo šéf, radši napočítejte do deseti, zhluboka se nadechněte nebo se na to vyspěte a řešte věci s chladnou hlavou. Tvářit se, že se nic nestalo, že jsme v pohodě, přitom to ve vás vře na maximum, také ničemu neprospívá. Ten druhý to pozná, což celou situaci může ještě zhoršit. A jak to tedy pozná? „Lidé si mylně myslí, že hněv projevujeme právě zlostným pohledem, to však může být signál soustředění. Hněv poznáte podle sevřené čelisti a ztenčených rtů. Můžete mít pocit, že se vás ten druhý chystá kousnout,“ vysvětlil nám Honza.

6. Fuj, to je hnusné

Znechucení projevujeme většinou u zkaženého jídla, když nám něco nevoní nebo není po vůli. Jinak řečeno, ohrneme nad tím nos. Když nám něco extra nechutná, nejenže druhé nepřesvědčíme o tom, jak je to skvělé, ztěžka vykouzlíme neutrální výraz. Kolegyni, která vám bude nabízet koláč domácí výroby, poděkujte a nechte si ho na později. A také ho nemusíte ládovat hned celý.

7. Mistr důležitý

Velmi silná emoce, na kterou byste si měli dávat pozor. Projevíte ji jednostranným úšklebkem, kdy místo dokonalého úsměvu zvednete jen jeden koutek. Vyjadřuje domnělou nadřazenost a zejména obchodníci by si na ni měli dávat pozor. Ve vteřině zmaříte obchodní příležitost a zavřete před sebou dveře. Málokdo se chce potkávat s lidmi, kteří jím opovrhují. Správná dávka pokory a skromnosti neuškodí. A naučte se také nehodnotit lidi od pohledu, dejte jim prostor se vyjádřit.

Myslíte si, že obchodník má své emoce mít dokonale zmáknuté, nebo jsou prozrazené mikrovýrazy lidské? Pojďme to probrat v komentářích!

© 2023 imper.cz