Jan Mühlfeit a Marian Jelínek – Jak se cestou na vrchol nezničit?

20. Listopad 2018

Vzpomínáte si ještě na dobu, kdy jste se ve škole museli drtit letopočty, a přitom jste dobře věděli, že je to promarněný čas, který byste mohli věnovat něčemu, co vás opravdu baví? A proč tedy „to samé“ děláte ve své práci? Proč už konečně nejste tím, kým jste chtěli být?  O to, abyste naplnili svůj potenciál se už dlouhodobě snaží světově uznávaný kouč, mentor a autor bestsellerů Jan Mühlfeit a spolu s dalšími výraznými jmény na scéně osobního rozvoje Markem Dzirasou a Marianem Jelínkem spolupořádají unikátní seminář.

Jan Muhlfeit s Mariánem Jelínkem

Každý z nás  se nerodí jako druhý Bill Gates, Jobs nebo Musk, ale i tak je to dobře. Nemusíte být nejlepší vizionář, ale klidně skvělý pekař, řidič, malíř nebo zámečník a žít svůj sen. I naši výše zmínění muži Jan Mühlfeit a Marián Jelínek  ho žijí a pomáhají k němu ostatním. My jsme je trochu vyzpovídali:

Co děláte, když je od rána všechno špatně a nic se nedaří?

Marian Jelínek: Používám self koučovací techniku, kdy se snažím změnit naladění formou určitého vnitřního dialogu.

Jan Mühlfeit: Já mám ráno takový rutiny, protože člověk je tím, co dělá opakovaně. A když se ráno vzbudím, tak se nesnažím dělat e-maily, něco co by mě dovedlo ještě víc vytočit. Ale mám akt vděčnosti – to znamená tři věci, na které se těším. Zopakuji si je.

Pak se věnuji dýchání v boxu, dělám krátkou meditaci, následně jdu běhat, cvičím jógu, Tai Chi, pak mám tabatu (což je japonské cvičení) a studenou sprchu. Takže, když se ráno vzbudím a nejsem úplně super naladěn, tak tyto rutiny mne vrátí zpátky do hry. Takže to nemám tak, že jdu a na co sáhnu, to mi nejde. Naopak se snažím nastavit hlavu i tělo tak, aby byl ten den dobrej.

Můžete se podělit o knihu, která vás ovlivnila?

Marian Jelínek: Těch je spousty – mám různá období – někdy je to Jung, Frankl, Dwecková… Když knihy čtu, tak si v nich podtrhávám a následně si čtu to podtrhané, ale k žádné se pravidelně a často nevracím. Čtu stále nové a nové.

Jan Mühlfeit: Těch knih byla řada. Na začátku mé kariéry to byla kniha 7 návyků vůdčích osobností, kterou napsal Steven Covey. Bohužel už nežije. Tahle knížka jde za rámec time managementu. Zabývá se charakterem člověka, lidskými hodnotami atd.

Naopak na konci kariéry v Microsoftu to byla kniha Jak změříte svůj život od Claytona Christensena, která pojednává o smyslu lidského života. A určitě to byly knihy od Deepaka Chopry, ať už to bylo Sedm duchovních zákonů úspěchu nebo i další knihy. Protože Deepak pro mne spojuje svět spirituality a vědy. On říká, že spiritualita se zakládá na vědeckých základech. Deepaka obdivuju a nedávno jsem s ním udělal on-line seminář. Jsem rád, že s ním mohu tak úzce spolupracovat.

Jan Muhlfeit a Marian Jelínek spolupořádají unikátní seminář

Dostali jste někdy radu, která nefungovala?

Marian Jelínek: Například: musíš být věčně pozitivní – to byla rada, která mi nefunguje, protože si myslím, že i negativismus má svou roli, právě proto, abychom si jednak více cenili pozitiv a na druhé straně neztráceli určitý druh “životadárného napětí”, jakousi nejistotu v jistotě – což je z mého pohledu to vývojově, evolučně nejlepší nastavení jedince.

Jan Mühlfeit: Tak to bylo za finanční krize, kdy můj finanční poradce, se kterým už samozřejmě nepracuju, mi říkal: „Je to v pohodě. Budeme ještě čekat.“ Ale kdybychom v té době prodali, a nakoupili až v době, kdy byly akcie levnější, tak bychom naopak peníze vydělali. Tenkrát jsem tudíž peníze prodělal, i když jsem se pak z toho dostal nazpátek, tak to byla špatná rada. A rozhodně tedy nefungovala.

Jaký máte pracovní rituál?

Marian Jelínek: Záleží o jakou práci se jedná, například před přednáškami chci být 5 – 10 minut o samotě. Jinak žádné výjimečné, specifické rituály vlastně nemám.

Jan Mühlfeit: Určitě být v přítomném okamžiku. Tomu se anglicky říká Mindfulness, to znamená dělat věci vědomě. Já dneska 80 až 90 procent času toho, co dělám, tak mě to dostává do FLOW. Protože mým životním posláním je pomáhat najít poslání jiným lidem. A to si myslím, že je velký smysl života. A to mě do flow nejen dostává, ale i udržuje. Ať už jde o TOP manažery, celebrity, olympijské vítěze a sportovce, se kterými spolupracuji či děti, se kterými děláme s Katkou Novotnou. Takže já to ani neberu jako práci, jako spíš svoje poslání a koníčka.

Máte tip na to, jak být lepší a přitom se cestou na vrchol nezničit?

Marian Jelínek: Milovat to, co dělám.

Jan Mühlfeit: To je samozřejmě patřičná otázka, protože já jsem se nevyhnul velkému propadáku, depresi, která trvala 6 měsíců na přelomu let 2011 a 2012. Dva měsíce jsem se těšil, že zemřu a tři měsíce jsem byl v psychiatrické léčebně. Udělal jsem chybu (kterou bych už dneska neudělal), že jsem neodpočíval mentálně. Odpočíval jsem fyzicky, protože pořád celý život sportuju. To jsem si odpočinul. Ale nevypínal jsem tu hlavu, takže jsem například v sauně nebo při sportu neustále přemýšlel. Což dnes už není.

Dneska už dokážu několikrát během dne meditovat, i kdyby to bylo krátce 5, 10 minut. Cvičím jógu, Tai Chi. A je to spojeno i s tím, co jsem říkal v předchozí otázce, a to je Mindfulness. To znamená bytí a dělání věcí v přítomném okamžiku. Je to o bytí v přítomném okamžiku a už věci daleko méně hodnotit.

✴︎     POZVÁNKA     ✴︎

S Janem Mühlfeitem, Marianem Jelínkem a Markem Dzirasou se můžete osobně setkat na semináři Máte na víc, než si myslíte, na kterém objevíte svůj skrytý potenciál a naučíte se být ve „flow“. Vstupenky na seminář >Máte na víc, než si myslíte<.Máte na víc, než si myslíte

…………………………………………….

Jan Mühlfeit

Jan Jan Mühlfeit světoznámý speaker a autor bestsellerů

 • Globální stratég, kouč a mentor, autor bestselleru The Positive Leader (Pozitivní Leader)
 • Spoluautor bestselleru Odemykání dětského potenciálu
 • Jeho práci Microsoft ocenil v roce 1994 udělením prestižního vyznamenání „Presidential Award for Excellence“
 • Má za sebou velmi úspěšné budování týmů a organizací během své téměř 22 let dlouhé kariéry v Microsoftu, kde působil na různých vedoucích pozicích. Ve své poslední roli (2007 – 2014) byl Presidentem pro Evropu, Microsoft Corporation
 • Věnuje se Odemykání lidského potenciálu a společně s Kateřinou Novotnou Odemykání dětského potenciálu a kurzům pro rodiče
 • Jeho parketou je pozitivní leadership
 • Koučuje manažery, sportovce, olympijské vítěze, umělce, ale i děti z dětských domovů

Marian Jelínek

Marian Jelínek trenér a kouč vrcholových sportovců

 • Hokejový trenér a kouč vrcholových sportovců
 • Snaží se být autentický a spontánní
 • Je zastáncem názoru, že člověka dělá něco úplně jiného než šaty, a sice charakter, chování, jednání a činy
 • Dvakrát dovedl hokejovou Spartu k extraligovému titulu
 • Je spoluautorem 8 knih a získal doktoráty z kinatropologie a psychologie

Za zprostředkování článku děkujeme Monice Součkové, konzultantce podpory obchodu a marketingu a konzultantce osobního rozvoje.

© 2021 Business Animals s.r.o.