5 tipů, jak přilákat nejlepší obchodníky a udržet si je

02. Prosinec 2015

Pro většinu obchodních společností je zajištění kvalitních zaměstnanců nikdy nekončící noční můrou. Navíc pokud se máte na svůj tým spolehnout, potřebujete, aby se vám během několika měsíců nerozpustil. V obchodu je naprosto běžné, že se lidé přesouvají z jednoho zaměstnání do druhého, a pak čas a snaha, které jste do svých obchodních zástupců investovaly, přijdou nazmar. Sepsali jsme, jak efektivně najímat a ty kvalitní si udržet. 

naborsales

1. Nikdy nepřestávejte hledat

Pokud budete nabízet volná místa jen jednou za čas, s největší pravděpodobností se s nejschopnějšími obchodníky minete. Nábor je dlouhodobá aktivita a je potřeba být vidět. Nepřestávejte o sobě dávat vědět, pořádat pohovory a najímat nové talenty. Zvýšíte šance, že si vás prvotřídní obchodník najde sám. Navíc si zajistíte širší výběr, což pro vás znamená, že pokud se dostanete do časové tísně,  nebudete muset narychlo najmout méně kvalitního člověka.

TIP: Věděli jste, že můžete vyhledávat v databázi obchodníků na Business Animals?

hledáme obchodníka

Najděte si práci v obchodu

2. Přesně definujte, co musí váš ideální obchodní zástupce umět

Nemá smysl popisovat volnou pozici nejasně a ze široka. Pokud si ujasníte, jaké schopnosti musí mít váš ideální obchodní zástupce, je mnohem pravděpodobnější, že ho najdete. Zkuste nějakou chvíli pozorovat, jak pracují členové vašeho současného obchodního týmu. Zamyslete se, které z jejich schopností z nich dělají špičkové obchodníky a hledejte je u nových rekrutů. Sepište si, jaké úkoly jim potřebujete zadávat, a vytvořte si specifický profil člověka, kterého potřebujete. Hledání bude najednou mnohem efektivnější.

TIP: Hledejte nové obchodníky přes Business Animals.

3. Pomozte vašim obchodním zástupcům na cestě k úspěchu

Zaškolovací a vzdělávací systém je základ a pro většinu firem samozřejmost, přesto chceme zdůraznit, že ani ostřílený obchodník si ze začátku není jistý, co od něj očekáváte, jak k prodeji přistupujete, a jaké triky máte schované v rukávu. Poraďte jim, poskytněte coaching, věnujte jim čas a podporujte je. V opačném případě nebudou špičkové výkony podávat ani ti, od kterých to očekáváte nejvíce.

4. Nabídněte jim motivační příjem a kariérní postup

Nejlepší obchodníky si neudržíte, pokud je za prvotřídní schopnosti a zkušenosti nebudete ochotni odměnit odpovídající částkou. Ať vám na pohovoru řeknou cokoliv, největší motivací pro lidi v businessu budou vždy peníze, nemusí však jít vyloženě o částku, ale to, co peníze symbolizují. Z průzkumu Business Animals, který pro vás brzy sepíšeme do článku, vyplynulo, že obchodníci jsou ochotni oželet bonusy a benefity, ale musí být motivováni vizí, kam to mohou dotáhnout, procenty na ročním zisku či jinou formou odměny za vysoké osobní zapojení do chodu firmy.

Vyzkoušejte leady

5. Všímejte si a chvalte

I když vaši nejlepší prodejci „makají jako roboti, kteří jsou naprogramování na efektivní prodej“, nezapomínejte, že jsou to stále jen lidé. Pokud jim dáte najevo, že si jejich práce vážíte, poskytnete jim další důležitou motivaci. Nedoceněný obchodník si brzo začne hledat místo, kde si jeho výsledků budou vážit více.

Foto: rosssimmonds.com

© 2022 imper.cz