9 důvodů, proč se vyplatí hledat práci přes Vánoce

22. Prosinec 2015

Vánoce jsou svátky míru a pokoje, ale to neznamená, že přes ně ustrnete. Navíc pokud nemáte práci, tak si té domácí pohody užíváte i v průběhu roku, Vánoce vás z toho tedy rozhodně nevytrhnou. Ale díky tomu, že spousta lidí o svátcích opravdu odpočívá, nabízí se vám skvělá příležitost si svůj job snů konečně najít. Proč dát přednost hledání práce před vánočním relaxem?

two young hipster stylish elegant men working with notebook and tablet at home

1. Máte náskok

Většina lidí skutečně odpočívá a nesleduje nabídky práce, tím se vám velmi snižuje konkurence. Nepatřete k těm lidem, kteří přes Vánoce „vypnou“ a myslí si, že je čas pozastavit hledání do ledna. „To je velký omyl, protože v lednu už mohou být zajímavá místa obsazená,“ tvrdí Martina Polanská z personální agentury Žirafa.cz. Pokud odpovíte už v prosinci, budete tak první, od koho budou mít pracovníci HR oddělení zprávu, a získáte tak určitý náskok.

2. Pomoc v těžkém období

Období okolo Vánoc je pro obchodníky v některých oborech jedno z nejnáročnějších, jelikož vnímají nápor klientů. Poptávka po obchodních zástupcích se tedy v období Vánoc zvyšuje. Tento nápor pokračuje i po Vánocích, jelikož s novými začátky lidé hledají nové příležitosti. Kdo se osvědčí firmám v tomto období, toho nebudou chtít dát pryč, protože budou vědět, že se na něj mohou spolehnout.

3. Firmy vám budou věnovat více pozornosti

Jak jsme si uvedli v prvním bodě, o Vánocích firmám odpovídá nejméně uchazečů z celého roku, najdou si tedy na vás více času. Budou se na vás moci pořádně soustředit při prvním setkání, kde se dozvíte dopodrobna informace o firmě, budete mít možnost se jí otevřít a zjistit, zda je daná práce pro vás skutečně to pravé. Ale personalistka Tereza Pokorná upozorňuje: „V některých firmách se o Vánocích nestíhá, je tedy možné, že v tomto období mohou být trošku delší doby, kdy se čeká na vyhodnocení pohovoru.“

4. Nové projekty

Nejenom jednotlivci se těší na nové začátky, nýbrž i firmy. V lednu začínají nové projekty, staví se nové rozpočty na zaměstnance, stanovují se nové plány. Pokud se tedy v prosinci dobře odprezentujete, máte velkou šanci, že se budete moct stát součástí nového projektu u vysněné firmy.

5. Máte čas přemýšlet, co skutečně chcete

Konec roku je ideální doba pro to, abyste přemýšleli, co skutečně chcete dělat, jestli chcete ve svém životě nějakou velkou změnu, nebo se dále věnovat oboru, kterému jste se dříve věnovali. Můžete si vydefinovat své silné stránky a svůj přínos pro firmu a použít to při prvním přijímacím pohovoru. Navíc když firmy uvidí, že skutečně chcete pracovat v daném oboru (a nejdete na pohovor jen „z nouze“), budou se na vás dívat jinak.

6. Vylepšete svou prezentaci

Vánoční čas je ta pravá doba na to, abyste si vylepšili svůj životopis a své profily na LinkedInu, Business Animals a dalších portálech, které používáte k hledání práce. Čím lepší prezentaci sami sebe uděláte, tím máte vyšší pravděpodobnost, že si vás firmy všimnou a pozvou na pohovor.

hledáme obchodníka

7. Vymyslete strategii

Volný čas můžete využít i k tomu, abyste si rozplánovali, jak budete v hledání práce postupovat. Na jakých portálech budete hledat, kde se budete prezentovat, ve kterém oboru chcete pracovat a jaké konkrétní firmy můžete sami oslovit?

8. Využijete nové nadšení a energii

Na konci roku si můžete odpočinout a do začátku nového roku vstoupit s novým nadšením a elánem, který firmy v tomto hektickém období rozhodně ocení, jelikož samy budou vyčerpané náporem na závěru roku. Vy je opět svým nadšením a úsměvem „nabijete“ a pomůžete je zvednout se zase na nohy.

9. Oprášíte staré kontakty

Vánoční přání a pozdravy jsou skvělou příležitostí, jak se zkontaktovat se starými známými. Když k přání nenásilně přidáte i aktuální informace ze svého života a požádáte je o kontakt na lidi, kteří by vám mohli s hledáním práce pomoct, tak vám jistě rádi odpoví. Nezapomeňte se soustředit na lidi, kteří mají rozhled ve vašem vysněném oboru.

TIP: Podobné vánoční přání s poznámkou, že jste otevřeni novým nabídkám, můžete poslat i personalistům, se kterými jste kdysi byli v kontaktu. Vystoupíte tím z řady a budou vás mít čerstvě v paměti, až budou v lednu hledat uchazeče do nových projektů. Ale pozor, personalistka Tereza Pokorná varuje: „Někdy to trochu spamuje, tak posílejte s rozmyslem!“

Nezapomeňte, že svou práci snů můžete najít i u nás na Business Animals!

Foto: www.ethicsandentrepreneurship.org

© 2022 imper.cz