Fenomén FOMO, který nás ničí – jak jste na tom vy?

09. Duben 2018

Jak to ten Honza dělá? Stihnul 10 klientů, super oběd, pak byl ve fitku a teď jde na párty a já trčím celý den v kanclu! Strach, závist, pocit nedostatečnosti, zbytečnosti. Většina z nás to v nějaké míře prožívá, pokud se pohybuje na sociálních sítích. Připadá vám to povědomé? Možná vás ničí FOMO – fear of missing out.

FOMO (fear of missing out) – strach, že o něco přicházíte

Století technologického rozvoje s sebou přináší i problémy, o kterých si naši předkové mohli nechat jen zdát. Radovali se nad možností zachovat si památku na určitý okamžik a fotografii brali jako zázrak. O pár let později se chorobné pořizování vlastních fotografií stalo nemocí s vlastním názvem – Selfitida. Podobně je na tom i fenomén, o kterém píšeme dnes. Informace vždy sloužily k tomu, aby se lidstvo posunulo a vylepšilo si  životní úroveň. Jejich přemíra, která je oproti minulosti tisícinásobná, nás ale ničí. Jsme informačně přetíženi a máme pocit, že musíme být neustále připojeni, abychom o něco nepřišli. A navíc se dusíme pocitem, že všichni okolo nás žijí zajímavější a zábavnější životy, než my.

Domluvte si konzultaci

„Nevěřte všemu, co vidíte a čtete“

„S těmito novými „nemocemi“ se zatím učíme pracovat. Rodí se převážně z pocitu, kdy nejsme spokojení s naším vlastním životem, vztahem, prací, koníčky apod. Srovnáváme se s ostatními, porovnáváme úspěchy, styl života a snažíme se napodobit kolegy či přátele. Ve strachu, abychom nepřišli o klíčové informace, které by nás mohly nasměrovat blíže k cíli, neustále sledujeme sociální sítě. Syndrom se hlavně týká jedinců mezi 18 až 33 lety, kteří se hledají nebo začínají s kariérou,“ vysvětluje psycholožka kliniky v Kobylisích a dodává: Lidé postižení tímto syndromem mívají deprese, jsou podráždění, nešťastní a ty nejhorší případy pak online páchají demonstrativní sebevraždy, které se bohužel někdy zvrtnou.“

V Čechách se zatím k rozsáhlejším studiím chystají, ale v zahraničí se FOMO začali intenzivněji věnovat už mezi roky 2000 a 2004. Přiznávají ale, že největší boom přišel v roce 2013. Nejdříve FOMO mylně brali jako motivátor, jenže velmi záhy se zjistilo, že má na lidi spíše destruktivní dopad.

David obchodník 28 let
„Když jsem před třemi roky začínal s obchodem, měl jsem okolo sebe kromě nováčků, jak jsem byl já i kolegy, kteří byli úspěšní a jeli v tom dlouho. Sledoval jsem, co dělali a snažil se napodobit jejich vzorce chování. Kdykoliv se na FB zmínili o knize, filmu, podcastu, případové studii, tak jsem si vše musel poslechnout nebo přečíst. Viděl jsem do jejich interní komunikace a nechápal jsem, co řeší za problémy, protože jsem ještě tak daleko nebyl. Dlouhé hodiny do noci jsem se snažil nastudovat vše. Paradoxně to dopadlo tak, že jsem začal obchod nenávidět, protože jsem měl pocit, že se to nikdy nemůžu pořádně neučit, protože jsem unavený být neustále online a všechno sledovat. (Byl to trošku MATRIX) Pak jsem si udělal krátkou odbočku k programování, kde to dopadlo podobně. Teď jsem se vrátil zpět k obchodu, ale dělám si to po svém. Nesrovnávám se a nesleduji, co dělají ostatní na denní bázi. Jednou za čas se podívám a vyhodnotím.“

Dostali jste se do zajetí FOMO? Zde je 6 tipů, jak z toho ven

1.Vybírejte si – ať se vaše FB zeď plní odkazy na e-booky s lákavými názvy, nemusíte je všechny číst. O nic nepřijdete, když si z branže vyberete jen několik opravdu zajímavých influencerů, jejichž materiály si občas pročtete. Není je ale potřeba sledovat denně. Projděte novinky jednou za týden nebo dvakrát týdně a vyhodnocujte. To úplně stačí.

2. Smiřte se s tím, že nemůžete mít všechno a vědět všechno – nelpěte. Osvoboďte se od pocitu, že musíte dělat to, co ostatní, nebo je dokonce předčít. Proč? Vy jste originál. Nikde na světě není člověk stejný jako vy. Už to je velká pecka, tak si ji užijte. Žijte si po svém.

hledáme obchodníka

3. Dejte si info dietu – zkuste se odpojovat. Ze začátku na krátkou dobu a pak prodlužujte. Uvědomíte si, že vlastně fajn si okamžiky užít a ne je neustále dokumentovat. Později můžete pokračovat odhlášením odběru z různých skupin.

4. Smiřte se s tím, že svět se bude točit i bez vás – ano i když vy budete spát(konečně) nebo trávit čas s rodinou a přáteli, tak budou pořád po statisících přibývat nové příspěvky do diskusí, fotky a tuny dalších informací. Mrkněte na Worldometers.

5. Nevěřte všemu, co čtete a vidíte – už milionkrát se prokázalo, že fotka je dílem okamžiku, vteřiny. Situace na ní vypadá úžasně, ale to, co jí předcházelo nebo následovalo, už ví málokdo. Stejně to tak je i s fotografiemi na Instagramu. Využívá se Photoshop, hra světla, nebo i schopnost se postavit tak, aby to postavě lichotilo. A příspěvky? Už se vám někdo pochlubil s tím, co se mu nepovedlo? Málokdo, že?

6. Najděte si na svém životě, co se vám líbí – váš život je určitě také zajímavý. Najděte si na něm to hezké, z čeho se můžete radovat. Když budete spokojení, nepocítíte nutkání sledovat, co dělají ostatní.

Chcete žít zábavnější život? Udělejte to, ale jen kvůli sobě. Ne, protože to tak mají jiní a prezentují se tím. Dělejte, co vás baví a využívejte svůj talent. Nesrovnávejte se a naučte se přijímat informace, aniž byste je soudili. A nezapomeňte, lidé odpradávna toužili odhalit různá tajemství. Fakt, že o sobě nedáváte neustále vědět, může znamenat, že se stáváte jedním z nich ☺.

© 2023 imper.cz