Jak pomoci dětem vytvořit vztah k penězům?

05. Září 2018

Hodnota peněz a jak ji předat dětem, to je věčné téma rodičů. Jak tedy zařídit, aby si vytvořily vztah k penězům, zvlášť  v současnosti, kdy značkové oblečení a smartphone určuje jejich statut mezi vrstevníky ve škole? Jak jim předat své zkušenosti, aby už jako malí začaly pracovat na svém úspěchu?

„Syn chtěl iPhone. Jak jsem si sám všiml, většina jeho spolužáků ho má. Přišlo mi zbytečné kupovat tak drahý telefon, když ani nevyužije všechny jeho funkce, a pak bych ho stejně pořizoval jen proto, aby syn zapadl mezi své povrchní spolužáky. Nesl to opravdu špatně.  Nakonec jsem se nechal přesvědčit, ale udělali jsme dohodu, ze které pro něj vyplývalo hodně povinností, včetně lepších známek. Nevím, zda to bylo výchovné, ale nechtěl jsem mu ho dát jen tak.“ Petr, podnikatel, Praha.

hledáme obchodníka

Warren Buffett tvrdí, že by s výchovou začal co nejdříve, protože si dítě vytvoří návyky, které mu později pomohou. Rozhodně je proti tomu dávat mu drahé dary. Pokud dítě chce něco, co nepotřebuje, pak si má na to vydělat, nebo prokázat snahu. To ale samozřejmě neplatí v případě, že máte doma čtyřleté dítě, které touží po drahé hračce.

Začala bych s malým kapesným ve věku, kdy s vámi začne chodit na nákup a chce si aktivně vybírat. Zapojila bych dítě do rozhodování, co se koupí (u produktů, které má rádo) a vysvětlila mu, kolik si za své kapesné pořídí oblíbených dobrot. Později by mělo dostávat doma úkoly a za ně být malou částkou odměňováno. Podotýkám, že by to měly být úkoly, které jsou nad rámec běžných domácích povinností. O penězích by se doma mělo mluvit, a také o celkové finanční situaci rodiny, nicméně bez nějakých negativních přívlastků, aby dítě nezískalo pocit nejistoty,“ říká psycholožka Iveta Procházková a dodává: „Aby se dítě naučilo s penězi hospodařit musí být rodiče opravdu důslední. A tady bývá často problém. Když si dítě utratí své kapesné a nemá na nákup hračky nebo dobroty, tak rodiče přivřou oči a zaplatí.  Měli by ale vydržet a vysvětlit mu, jak s penězi hospodařit, aby se to příště nestalo. Kromě toho je přínosné dítě zapojit do plánování rodinného rozpočtu.“

Příklady od vás

Krásný příklad uvedla ve svém článku, který stojí za přečtení  i naše exambassadorka Kateřina Pekárková, jež si vzala na pomoc rady od experta Roberta Kiyosakiho. I když to úplně nevyšlo – lesson learned.

Super příklad má i Aleš Richter: „Moc rád synovi dávám k dispozici příležitosti k výdělku. Učí se rychle, protože posekat zahradu za 50 Kč už nechce. Dověděl se, že sousedům to dělá zahradník asi za 500. Přišel tedy s nabídkou, že když mu půjčím sekačku a koupím benzín, udělá to za 200.“ 🙂

Jak pomoci vytvořit dětem vztah k penězům:

  • zapojte je do rodinných financí (plánování, budget, šetření)
  • berte je s sebou na nákupy
  • pořiďte dětem pokladničku
  • spořte si všichni spolu na jeden cíl (něco zábavného pro všechny)
  • dávejte jim kapesné, které vás nezatíží a buďte důslední
  • nabídněte malé částky za aktivity nad rámec běžných povinností
  • nechte dítě šetřit si na hračku nebo hru (nic moc drahého, aby to netrvalo dlouhé měsíce a čím bude dítě starší, tím se částka může zvyšovat a doba prodlužovat – také vymyslete způsob, jak bude dítě získávat peníze)
  • zúčastněte se rituálu počítání peněz a pochvalte je, kolik ušetřily
  • vezměte děti do obchodu, dejte jim rozpočet a úkol, ať nakoupí k večeři (naučí se přemýšlet v rámci rozpočtu a dělat rozhodnutí)
  • pro starší dítě navrhněte spoření krátkodobé a dlouhodobé (často se tento způsob využívá k šetření na vánoční dárky, dítě má radost, že může koupit ze svého pár maličkostí)

Tip: I nejzodpovědnějšímu šetřílkovi se může stát, že bude někdy potřebovat půjčku. Jejímu výběru však věnujte potřebný čas i pozornost. Vybírejte takové bankovní či nebankovní půjčky, které budete v budoucnu schopni splatit bez většího zásahu do rodinného rozpočtu.

Vyzkoušejte leady

Máte super tip, jak pomoci dětem vytvořit si vztah k penězům? Podělte se s námi v komentářích….

© 2024 imper.cz