Chcete prodat? Zázračný tip neexistuje. Musíte umět mluvit, říká známá moderátorka Štěpánka Duchková

12. Září 2018

Z kurzu rétoriky v Eventree jsem odcházela jak “spráskanej pes“. Ale v dobrém. Zjistila jsem, že když ztrácím nit, tak pořád něco říkám (rozuměj blekotám), místo abych udělala pauzu a pokračovala dál. Neuvědomila jsem si, kolik výplňových slov všichni používáme, a že mluvit spatra může opravdu málokdo. Štěpánka Duchková je na mentoring v oboru prezentačních dovedností machr a na kurzech své zkušenosti předává praktickou formou. Tak jsem jí hned vyzpovídala, aby si taky užila chvilky v “horkém“ křesle.

Štěpánka možná navenek působí trochu přísně. Pravděpodobně za to mohou léta ve zpravodajství. Čelit politikům v rozhovorech totiž nejde diblíkovstvím, ale chladnou pragmatičností a dokonalou znalostí problematiky. O kurzy rétoriky, které vede, je velký zájem a Štěpánka to kvituje, protože říká, že když chcete něco nebo sebe prodat, musíte umět mluvit.

Domluvte si konzultaci

O co je teď největší zájem?

Velký zájem je o výuku prezentačních dovedností. Mnoho lidí potřebuje na veřejnosti prezentovat buď firmu nebo projekt. Společnosti si uvědomují, že jejich klíčový zaměstnanci musí umět o své práci, produktu, projektu nebo firmě mluvit tak, aby vzbudili zájem. Díky tomu se výrazně zvýšil zájem právě o tuto dovednost. Dále také chtějí umět vystupovat před televizní kamerou. Chtějí být připraveni na nečekané otázky, chtějí vědět, jak se mají chovat v televizním studiu, jak se obléci.

S čím mají prezentátoři největší problém? Co známá parazitní slova?

Například často nevědí, co s rukama, nebo používají do prezentace nešťastná tzv. parazitní slova. Mají špatnou intonaci nebo při mluvení tzv. uspávají hady. Začnou prezentovat a najednou zjistí, že už během minuty je nikdo neposlouchá.

Zmínila jste parazitní slova…

S těmi bojuje hodně prezentátorů. Dalším nešvarem jsou nekonečné věty, kdy prezentující člověk neklesne hlasem, neudělá tečku. A právě to na kurzech často trénujeme. Lidé také nepoužívají konkrétní příklady. Prezentaci mají velice obecnou, ale i kdyby jí říkali hezky, obecností vše zkazí. Pozornost posluchačů se vytrácí, protože obecný projev spolehlivě uspává.

Je nějaký trik nebo pomůcka, jak zabránit v nekonečných větách?Nebo se to dá odstranit pouze cvikem?

Triků a pomůcek je hodně. Například velmi jednoduché je sám sebe nahrát, a pak se poslechnout. Ale vždy je dobré najít někoho, kdo vám upřímně poví, co si o vašem projevu myslí. Já si při trénincích zakládám na upřímnosti. Co se mi nelíbí, to popíšu a doporučím, jak se by to dalo udělat jinak.

Co s rukama, co doporučujete?

To je individuální, někomu třeba stačí vzít si do ruky pero, desky…, aby se ukotvil. Já si také pamatuju, když jsem začínala v televizi… sama sobě jsem připomínala kachnu. Byla jsem úplně strnulá a ruce mi trčely jako křídla. Měla jsem vykulené oči a mluvila jak robot. Asi po měsíci se to začalo zlepšovat. Ale stejně dodnes obdivuji svého tehdejšího šéfa Petra Holubce, že se mnou měl takovou trpělivost.

Děláte kurzy individuální, nebo i pro skupiny? Jak probíhá kurz?

Když jde o mediální trénink, chci vědět od klienta, jaká jsou jeho krizová témata. Já si k nim pak vyrobím ostré otázky. Někdy ale s klienty připravuji i pozitivní komunikaci. Často chtějí v médiích prezentovat nějaký úspěšný projekt. I na tom se ale dá hodně zkazit. Brousíme to tedy tak, aby to vyznělo co nejlépe. Aby se co nejlépe prodali.

Jak se uklidnit před vystoupením?

Na to jsou speciální cviky, jak uvolnit tělo, jak se rozdýchat.

Vy ještě máte trému?

Malá tréma je důležitá. Udržuje člověka v napětí a díky ní se koncentruje. Tuto trému já mám ráda. Velkou trému už naštěstí nemám, ale když je mým hostem ve studiu nepříjemný člověk, tak bývám ve velkém střehu.

Nějaké problémy v začátcích? Co vám nešlo?

Občas mě vyvedli z míry někteří politici. Snažili se mě před vysílám Nedělní partie na Primě rozhodit. Vzpomínám, jak mi jeden politik z KDU-ČSL, říkal v maskérně: „Paní Duchková, vy máte tak roztomilou vyšpulenou červenou pusinku.“ Podobných a ještě mnohem horších věcí jsem zažila docela dost, takže jsem zocelená.

Zkouší na vás i triky ti, co si vás objednávají? Chtějí vás znervóznit, protože vědí, že je budete kritizovat, tak aby se cítili líp?

Ne, to jsem nikdy nezaznamenala. Vždy chtějí, abych jim řekla pravdu. Jsou to jsou vysocí politici, manažeři nebo majitelé firem a obvykle jim všichni kolem tzv. mažou med kolem úst. Podstoupí mediální trénink, aby jim někdo řekl upřímně, jak jim to jde. Když jim to jde, pochopitelně chválím, když jim to nejde, doporučuji, jak to změnit.

Kdo si myslíte, že v současné době dobře mluví a kdo ne?

Například Marek Eben krásně mluví. A mnozí herci a herečky.

Jak vás napadlo, že chcete kultivovat lidi? Kde se to zlomilo?

O existenci mediálních tréninků jsem získala povědomí před patnácti lety ve Švýcarsku, protože jsem tam několik let pobývala.

Pak jste přijela sem, rozhodila sítě…

Já jsem nerozhodila sítě, ale díky mému desetiletému působení v TV Prima mě začali klienti sami oslovovat.

Jak dlouho kurzy mediální komunikace děláte?

Dělám je od roku 2005.

Musela jste někdy někoho odmítnout?

Odmítla jsem jednou jednoho extrémně levicového politika. Věděla jsem, že by to mezi námi nefungovalo. Já nedokážu odkývat, že Stalin byl fajn člověk. Potom odmítám mediální tréninky bez použití televizní kamery. To nemá žádný smysl.

Čemu se teď věnujete nejradši?

Nejvíc mě baví mediální tréninky, výuka prezenčních dovedností, baví mě živé vysílání v televizi I vysílání v rádiu. Baví mě I moderování akcí. Mě vlastně baví všechna práce.

Jak si organizujete čas?

Čas mi organizují děti, protože když si něco naplánujete, tak to často kvůli dětem nevyjde. Takže moje plány hodně souvisejí s rodinou.

Máte nějaký denní rituál, kterým startujete den?

Den startuju tím, že přesvědčuji děti, aby vstaly. Chtěla bych nastartovat den cvičením a nějakou fantastickou snídaní, ale, bohužel, na to nemám prostor.

Tak jak by vypadal váš ideální den?

Hned ráno bych šla cvičit nebo na golf s manželem. A taky bych dlouze snídala a četla denní tisk. A potom? Dále odchod do kina, tam bych seděla do oběda, po obědě sraz s kamarádkami. Pak zase nějaký sport.

Máte nějaké autory, mentory nebo lidi, ke kterým vzhlížíte… od kterých se inspirujete?

Měla jsem moc ráda Vladimíra Čecha, to byl fantastický člověk. Úžasný a empatický moderátor. V soutěži Chcete být milionářem, kterou uváděl, na něm bylo vidět, že mu na lidech, co seděli v “horkém křese“, opravdu záleží.

Máte nějaké pomůcky při prezentování, nebo když moderujete?

Já si vždycky dělám ke všemu svůj vlastní scénář. Teď budu třeba moderovat v Botanické zahradě křest knihy Kořeny osobnosti a na takovou věc se musím stoprocentně připravit. Scénář dostanu od klienta, ale ještě si ho vyšperkuji. Nikdy nikam nejdu nepřipravená. Zanedlouho moderuji například Národní dožínky na Zemi živitelce. Na pódiu budu muset uvést více než deset politiků. Nechci říct špatně jejich jména ani jejich funkce. I na to se připravuji s plným nasazením.

Myslíte si, že mít po ruce jako pomůcku papír s textem, je v pohodě?

Určitě ano. Je důležité mít v ruce zálohu. Není nic horšího, než když člověku vypadne text,stojí na pódiu, kouká na něj dvě stě lidí a je hrobové ticho.

Když dostanete otázku a než odpovíte, zapomenete ji, je dobré se zeptat?

Určitě….když něco nevím, tak se zeptám. Já se zeptám klidně i během živého vysílání.

………………………………………

Na kurzu rétoriky v Eventree nás každého natočili na video při představování sebe sama a toho, co děláme. Řeknete si, taková hloupost, omílám to skoro denně. Podat to ale tak, aby si vás lidé zapamatovali, to není sranda. A navíc, v jedné větě 4x jakoby?? Já přece nedělám nic jakoby 🙂 Štěpánka mi dala cenné rady a ukázala i pár super dechových cvičení, které v boji s trémou skvěle pomáhají. Pokud se připravujete na prezentaci svých produktů nebo služeb, najděte si nejbližší termín workshopu a rozhodně jděte. Investice těch pár hodin do vašich prezentačních dovedností se stoprocentně vyplatí.

Informace o připravovaných kurzech najdete na stránkách Eventree.

Pro individuální a specifický mentoring můžete Štěpánku kontaktovat na jejích stránkách www.stepankaduchkova.cz

Foto: archiv Štěpánky Duchkové

© 2024 imper.cz