Best of: Lepší než kafe! Těchto 10 meditačních technik přinese shot čerstvé energie

01. Duben 2018

Obchod je velmi náročné povolání i lifestyle, o tom všichni víme své. Ne vždy pomůže víkend na horách ani páteční tour de bars, abychom se dostatečně zklidnili. Když nepomohou klasické metody odpočinku, jaké jiné metody vám mohou pomoci proti stresu a únavě?


 

hledáme obchodníka

1. Prostředí, váš stůl a Feng Shui

Celosvětový výzkum prokázal, že prostředí má z 33 % vliv náš výkon i emociální rozpoložení. Vztahem člověka k životnímu prostoru v čase se zabývá tradiční čínské učení Feng Shui. „Obklopte se podporujícími barvami, materiály a předměty, které znázorňují úspěch, např. získaná ocenění, diplomy, certifikáty, knihami, obrázky s extrémně úspěšnými a bohatými lidmi, zlatými předměty či mincemi,“ radí Monika Součková.

Plynulý tok energie zachovávejte i na svém pracovním stole. Zbavte se přebytečných papírů a věcí. Na začátku či na konci pracovního dne si stůl ukliďte a vyčistěte. Nepořádek vyvolává chaos v mysli i ve vaší práci.

  • TIP – Feng Shui na schůzkách: Na obchodní jednání přijďte vždy včas a zajistěte si místo naproti dveřím. Je to místo, které vám umožní jednat z pozice síly a poskytne vám prostor kdykoliv jednání ukončit. Pokud máte jednání u někoho v bytě, zajistěte, abyste nebyli vyrušováni (domácí mazlíčci, televize, telefony, pro děti sežeňte hlídání).

2. Ovládněte svůj dech s Qi gong 

Qi gong znamená v překladu „umění ovládání dechu“ či „práce s životní energií – čchi.“ Je to disciplína ovládání dýchání pomocí sladění různých typů dýchání s různými fyzickými pohyby těla. „Umění práce s dechem a použití rozmanitých dechových technik v kombinaci s pohybem uvádí tělo a mysl do hluboce uvolněného stavu relaxace těla a mysli,“ vysvětluje Monika Součková. Technika dodává tělu rovnováhu, výdrž a snižuje oxidační stres.

3. Shiatsu alias akupresura pro zaneprázdněné

Název Shiatsu pochází ze slov „shi“, což znamená „prsty“, a „atsu“, což znamená „tlak“. Tato technika využívá tlaku prstů, aby uvedla životní energii čchi do harmonie a uvedla vás tak do pohody. Používá se krátkodobý rytmický tlak na akupresurní body, aby mohla energie, která je buď jinová, nebo jangová, rovnoměrně proudit orgány.

Přečtěte si také: 7 způsobů, jak si ve dnech volna pořádně odpočinout

alterna

4. Trocha Reiki posílí obchodní charisma

Reiki je léčitelská metoda pocházející z Východu. Je založena na tom, že v těle člověka fungují energetická centra, tzv. čakry, a dráhy (meridiány), kterými může životní energie proudit. „Pokud pracujete s energetickými centry, podporujete zesílení své aury, jež má velmi pozitivní vliv na charisma, které je v obchodě velmi důležité,“ říká Monika Součková.

5. Reflexologie pro manažery

Máte pocit, že nosíte celý svět na svých bedrech? Reflexologie je léčivé umění založené na principu existence reflexů v těle, zvláště na rukou a chodidlech. Ty odpovídají jednotlivým orgánům a žlázám v těle. Stimulací a aplikací tlaku na chodidla nebo ruce zvýšíte oběh a povzbudíte určité tělesné a svalové funkce. Je důležité se věnovat bodům, které odpovídají části těla, jež vás bolí nebo skrývá napětí, jako jsou záda a ramena.

6. Masáž – tip na rychlé uvolnění po vysilující schůzce

Masáže mimo jiné stimulují svalovou hmotu, zbavují tělo toxinů a zvyšují tok kyslíku a výživových látek, obnovují rozproudění životní energie v těle, ulevují fyzickému i emocionálnímu vypětí a stimulují produkci endorfinů. Masáže mají blahodárný účinek rovněž na duši. Nejen přijímání, ale rovněž dávání masáží prohlubuje sebepoznání a seberozvoj člověka. Existují různé druhy, sportovní, relaxační nebo třeba energetické ajurvédské masáže.

  • TIP po vysilující schůzce s klientem: Pomůže rychlá masáž obličeje: prsty jemně tlačte kolem obočí, pohyby veďte od středu čela směrem ke spánkům a kolem uší, až narazíte na body pod ušními lalůčky, kde začíná krk.

7. Aromaterapie jako boost při navolávání

Esenciální oleje se mohou používat pro vyvážení fyzických, psychologických a duševních symptomů. Používají se pro svou vůni, můžete je nanášet na kůži ve formě masážních olejů, čímž dodají pokožce výživu a pružnost a oživí i váš nervový systém. Lze je přidat také do koupele či do aromalampy (vhodné jsou také k inhalaci). Vyzkoušejte například levanduli, růži, jasmín, jalovec, borovici, citrusové plody, santalové dřevo, Ylang-ylang, eukalyptus či mátu peprnou.

Přečtěte si také: Legální doping pro lepší výkon každého obchodníka

8. Jóga vás naučí koncentraci

Jóga má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka, a to jak fyzické, tak duševní. Kromě toho, že budete posilovat své tělo, zejména svaly, významně zlepšíte i imunitní a hormonální systém. Jóga má rovněž velký vliv na duševní zdraví člověka. Eliminuje stres a zaměřuje se také na práci s myslí a dechem. Díky asánám (pozicím těla) a pránájámě (ovládání dechu) se naučíte větší soustředěnosti, což se v praxi promítne do umění mentální koncentrace a produktivity („fokusovat se“ a „zaměřit se“). Objevíte rovněž i spirituální dimenzi (něco, co nás přesahuje).

TIP BusinessAnimals.cz: Vyzkoušejte ranní jóga flow s názvem espresso shot. Probudí vás rychleji a účinněji!

9. Jóga smíchu – získejte nadhled nad problémy!

Tuto odnož jógy si dovolíme uvést zvlášť, jelikož se nejedná o cvičení asán, jako u tradičních odnoží jógy, ale o techniky a různá cvičení, která nutí člověka se smát. Je prokázáno, že v dnešní době se lidé smějí mnohem méně než dříve, děti se smějí 500× denně, dospělí v průměru 15×. A jelikož je známo, že smích léčí, vznikla tato odnož jógy. Znáte snad lepší způsob, jak získat nadhled nad své problémy, než se upřímně zasmát sám sobě? Na lekcích se můžete smát sami sobě nebo s ostatními, ale rozhodně ne ostatním! Můžete se vsadit, že po jedné lekci se domů vrátíte sice bolaví, ale s povznesenou náladou.

10. Meditace a relaxační cvičení

Klasickou meditaci, kdy máte v klidu sedět a snažit se vyčistit hlavu, určitě znáte. Nebo různé techniky vizualizace. Kromě toho ale existují i další meditační a relaxační cvičení, která vám mohou pomoci. Velmi vhodná je technika 3 prstů nebo zrcadlo mysli (Silvova metoda), řízené relaxace v hladině alfa, EFT (technika emoční svobody), Osho meditace (zaměřené na katarzi, pohyb a tanec v kombinaci s relaxací), čakrové a světelné harmonizující meditace (např. Marie Diamond, The Tubes of Light) či autogenní trénink.

Spolu se spoluautorkou článku Monikou Součkovou, nezávislou konzultantkou v oblasti podpory prodeje a marketingu a lektorkou osobního rozvoje, jsme pro vás vybrali vhodná meditační videa v češtině:

Meditace proti stresu Luise L. Hay:

Autogenní trénink:

Harmonizace čaker – relaxace v hladině alfa:

Meditace – sebedůvěra pro ženy:

 

Foto: dailypositiveenergy.com

© 2024 imper.cz