25. Listopad 2015
Uznávaný speaker je proslulý bonmotem, že motivace zvenčí je jako smrad – velkou část svého života tedy zasvětil tomu, aby v lidech probouzel vnitřní motivaci, protože ta, jak známo, skutečně ovlivňuje rozhodování a chování člověka. A u obchodníků to platí dvojnásob. Vnitřně namotivovat jsme se tedy přišli 18. listopadu do Top Hotelu Praha a z přednášek Ivo Tomana, Leoše Mareše, Beáty Rajské, zakladatele Broker Consulting Petra Hrubého a generální manažerky Mary Kay Inc. Barbory Chuecos jsme si odnesli následující střípky inspirace.
Ivo Toman vypráví o vnitřní motivaci
Vnitřní motivace jako nejsilnější impuls, který posouvá člověka směrem vpřed. Jak vidí Ivo Toman motivování v 21. století.
1. „Charakter je schopnost najít sílu a vnitřní motivaci, i když je všechno proti vám“
Organizátor konference Z nuly až na vrchol, podnikatel a motivační řečník Ivo Toman začal celodenní program přednáškou na téma „Na jakém koni vyhraje i outsider.“ Její hlavní pointou bylo, že někteří lidé se narodí s určitou posedlostí – a přesně to je vnitřní motivace.
2. „Pro úspěch musíte vstávat v 5 ráno třeba 18 let za sebou“
Nejúspěšnější a nejžádanější moderátor v Česku zavzpomínal na klíčové momenty: „Pamatuju si, jak jsem dostal nabídku z rádia, a navíc z mého vysněného. Evropa 2 byla tehdy něco, na co jsem si ani netroufal pomýšlet. Vůbec jsem neřešil, že budu muset vstávat každý den v 5 ráno a že životnost moderátora ranní show jsou 2 roky. Ta energie, kterou jsem měl, byla silnější než všechno ostatní. A vidíte, dneska jedeme s Patrikem Hezuckým už 18tou sezónu.“
3. „Každý obchodník má mít svou obchodnickou mantru“
Od zakladatele Broker Consulting Petra Hrubého jsme se dozvěděli, že každý obchodník by měl mít svou mantru, která ho provede každým dnem a každou schůzkou. „Nejste obchodní zástupce. Jste expert ve svém oboru, který si jde na schůzku vyslechnout potřeby zákazníka a skutečně mu pomoct. Nebo možná máte jinou mantru. Důležité je si ji definovat a vcítit se do ní.“
4. „Očekávejte od života od zázraky a zázraky se budou dít“
O prolínání osobní a pracovní roviny a jak se ze spořádané manažerky v Johnson vyklubala charismatická žena vědomá si svých silných stránek, hovořila generální manažerka Mary Kay Inc. Barbora Chuecos. Rozvod, autismus syna a léta plahočení bez výsledku na začátku její kariéry v Mary Kay vás mohou buď položit, nebo neuvěřitelně obohatit. Zkrátka – vše je o přístupu.
5. „Experimentujte tak, aby vás to nepoložilo“
Z úst Ivo Tomana zaznělo také to, že jít za úspěchem a zkoušet rozhodně musíte, ale tak, aby vás to nepoložilo. Selektujte, co vám funguje, a buďte tvrdí sami k sobě ohledně přiznání, co vám skutečně jde a co nejde. „Spousta lidí sveřepě dělá to, co jim nejde a ani nedává smysl. Když už jste v 50 letech celému světu dokázali, že na to nemáte, že v tom nevynikáte – je načase změnit obor,“ nabádal Toman.
6. „Nemáte peníze? Kontakty? Využijte svůj handicap ve svůj prospěch“
O tom, že mít nějaký handicap či zhoršenou startovní pozici vlastně nastartuje cestu k úspěchu, hovořil ve svém vstupu zakladatel Broker Consulting Petr Hrubý. Sám jich měl do života tolik, že je ani na prstech jedné ruky nespočítá. Jako kluk z malé vesnice byl po smrti otce bez mužského vzoru, bez peněz, bez kontaktů, ale jak říká: „Když nad tím dnes přemýšlím, byly asi právě ty mé handicapy motorem, který stál za každou mou akcí a rozhodnutím.“ Jaký je váš handicap? Napište si jej na papír – a teď přemýšlejte, jak vám pomáhá v cestě nahoru. Vždycky to totiž nějak jde!
7. „Já nemám žádného šéfa, můj šéf je trh“
Podnikatel roku ČR 2014 a generální ředitel Koh-i-noor Vlastislav Bříza, který bytostně toužil uspět a podařilo se mu firmu úspěšně navrátit ke tradicím, připomněl několik rad, které se mu v životě vyplatily. Mezi hlavními jsme si zapsali, že bez vize nemáte vůbec žádnou šanci a jediný, kdo vám skutečně šéfuje, je trh.
8. „Nepotřebujete nikoho, kdo vám vydláždí cestičku“
Poslední z řečníků byla sympatická a úspěšná módní návrhářka Beáta Rajská. Nejvíc nás zaujala pokorou, se kterou vyprávěla svůj příběh. Jako módní návrhářka u nás v Česku začínala bez pomoci svých učitelů z designerských škol, kteří by ji v začátcích pomohli svými kontakty. Je totiž Slovenka, která se do ČR přistěhovala za manželem. Ostatní návrháři měli nějakého „ochránce“, Beáta však dokázala, že absence kontaktů do začátku jsou jen výmluva.
Chcete se dozvědět, jak motivovat své zaměstnance?