Kravata – výrazné koření pánského šatníku. Jak vybrat správně?

11. Říjen 2017

Kravata jako silná zbraň mužů. Každý muž, který nosí oblek a chce působit skutečně elegantně, by na ni rozhodně neměl zapomínat. V některých situacích lze kravatu vyměnit za motýlka. Oba doplňky jsou stejně vhodné, přesto motýlek si raději schovejte k velmi formálnímu dresscodu Black Tie. Do pracovního prostředí je vždy lepší sáhnout po kravatě. Ovšem jak vybrat tu správnou, aby ladila k celému outfitu a vy jste se cítili příjemně a uvolněně? Na to jsem se zeptala těch nejpovolanějších. Dovolím si podotknout, že kravata je pro muže stejně důležitá jako pro ženy kabelka. A jedna tedy rozhodně nestačí!:-)

Vyzkoušejte leady

Prvopočátky tohoto pánského doplňku se datují do roku 1635

Nejprve se pojďme ohlédnout o pár století zpět, kdy vlastně kravata vznikla. Prvopočátky tohoto pánského doplňku se datují do roku 1635. V té době dorazili do Paříže bohatí žoldnéři, jejichž cílem bylo podpořit Ludvíka XIII. Své oblečení doplnili o barevný šátek, který mu dodal ten správný šmrnc. Šátek si vázali kolem krku a krále Ludvíka to natolik zaujalo, že z toho udělal povinnou součást uniforem pro své vojáky. A na počest chorvatských žoldnéřů získal tento módní doplněk název „la cravatte“.

Kravata prošla během minulých století ještě mnoha proměnami a tu současnou získala teprve ve 20. letech minulého století. V té době se stala neodmyslitelnou součástí pánského šatníku. Ačkoliv v minulosti plnila především sociální a estetickou funkci, dnes dokáže dokonale podtrhnout charakter každého muže.

Kravata nesmí být světlejší než barva obleku, shodují se stylisté

Jak by tedy muži měli vybírat kravatu k oblekům? „Podle toho, jakou mají náladu, jak chtějí vystupovat atd. V případě, že chci být dominantní, vybírám výraznější barvu. V opačném případě zvolím tón v tónu s oblekem,“ upozorňuje Antonín Wierer, marketing manager Blažek. Také upozorňuje na to, že při výběru kravaty je důležité jedno zlaté pravidlo: kravata by nikdy neměla být světlejší než barva obleku. Šíře kravaty se určuje podle postavy muže.

S tím souhlasí také módní stylista Dominik Plešinger, majitel společnosti Plešinger.com, který poukazuje na to, že kravata musí být vždy tmavší než košile. „Při vzorované košili je dobré zvolit jiný vzor pro kravatu, nebo raději nezvolit žádný vzor. A to samozřejmě platí i naopak,“ říká.

Vyzkoušejte leady

„Do práce doporučuji matné kravaty s diagonálním pruhem, ty se hodí na téměř jakékoliv obchodní jednání a jsou velmi módní. Pokud půjde o první schůzku, doporučuji zvolit klasiku. Tou je bílá košile a matná kravata červené barvy a podobných odstínů (bordó). Jedná se o demonstraci čistoty a sebedůvěry,“ říká Jiří Navrátil, marketingový ředitel módní značky Pánské obleky BANDI

Nejoblíbenější materiál? Jednoznačně čisté hedvábí

„Hlavní dva body, podle kterých se vybírá kravata, jsou materiál a účel. Nejčastěji využívaným materiálem je čisté hedvábí,“ říká Dominik. „Vlněné kravaty jsou také možnost, jsou více hravé, ale nehodí se do business prostředí, jsou více uvolněné.“

Antonín ještě dodává: „V případě, že potřebujeme použít kravatu do volnočasového saka, můžeme zvolit tkané nebo pletené kravaty z vlny v zimě, nebo lnu/bavlny v létě.“

Zdroj: Blazek.cz

Správný uzel dotváří celkovou kompozici outfitu

„Zde bych rád zmínil pravidlo, že širší uzel se hodí do otevřenějšího límce a užší naopak do uzavřenějšího,“ vysvětluje Antonín.

Dnes je IN nedržet se módních trendů a volit oblečení, které je nadčasové. „Módní trendy přijdou a zase odejdou a výsledkem jsou vyhozené peníze za oblečení, které za rok už nebude aktuální. Doporučuji nechat si ušít nadčasový oblek na míru, který budete moci nosit několik let a stále budete IN,“ říká Dominik.

Kravatu můžeme uvázat na mnoho způsobů. Jaké jsou ty nejoblíbenější?

Four in Hand: Toto je klasický a nejčastěji využívaný způsob vázání kravat. Muži si jej oblíbili pro svou jednoduchost. Hodí se k modelům se vzory nebo k úzkým kravatám. Populární je po celém světě.

Zdroj: jakvazatkravatu.cz

A jak tedy na něj? Four in Hand se váže pouze jedním obalením kolem kravatového uzlu. Nevyžaduje hodně materiálu kravaty jako například uzel Windsor Full. Nejvíce jej ocení vysocí muži, kteří mají problém s vázáním délky kravaty po opaskovou sponu.

Windsor Full: Také tento uzel bývá velmi oblíbený, zejména u mužů, kteří nosí kravaty pravidelně. Je dostatečně volný a vhodný ke košilím s úzkým límečkem. Doporučujeme jej vázat pouze se širokou kravatou, aby vynikla velikost uzlu.

Zdroj: jakvazatkravatu.cz

Windsor Half: Tento kravatový uzel je velmi vkusný a působí skutečně skvostně. Jde o středně velký kravatový uzel, který v současné době hraje u mužů prim.

Zdroj: jakvazatkravatu.cz

© 2024 imper.cz