Jaromír Průša: 8 tajemství networkování, které vás zatím nikdo nenaučil (1/2)

 |  Články  |  Jak na to  |  Redakce BA  |  1 791x přečteno

Mít dovednosti k networkování je nedílnou součástí úspěšné kariéry. A pokud je ovládáte s určitým úmyslem a strategicky, může to být jeden z velmi silných nástrojů ve vašem osobním a profesním úspěchu. Na školách je bohužel příliš neučí, ujistěte se proto, že si jednotlivé lekce projdete v praxi:

Young businessmen drinking beer at pub

1. Budujte si vlastní sociální kapitál

V prvé řadě je zapotřebí chápat vaše profesní (i osobní) aktivní kontakty jako kapitál. V kontaktech je obrovský potenciál a je zcela na každém, jak s nimi naloží. Budete vás sociální kapitál budovat nebo jej necháte skomírat? Rozmyslete si to až po přečtení následujících 7 tajemství networkování.

 

2. Efektivní networkování vytvoříte jen záměrně, s cílem a strategií

Mnozí lidé networkují zcela nahodile. Zapojí se jen do několika skupin z oboru, který je jim profesně nebo osobně blízký. Setkávají se s kolegy, po práci zajdou možná na skleničku, s přáteli tráví čas sportem nebo kolektivním koníčkem. A to je vše. Většině lidí ale chybí plán.

Můžete si myslet, že setkávat se s více lidmi, než běžně dělá vaše okolí, je super. Ale daleko důležitější je setkávat se s těmi správnými lidmi. Správní lidé jsou ti, kteří vám pomohou dosáhnout vašeho kariérního cíle. Správní lidé jsou ti, kteří jsou ochotni mluvit za vás. Zaměřte se na lidi, s nimiž můžete stavět silné, vzájemně výhodné vztahy.

 

3. Mezi strategií networkování a vaším vyšším příjmem je přímý vztah

Společnost Upwardly Mobile, Inc. s podporou univerzity Pepperdine Graziadio, provedla v dubnu 2008 výzkum o tom, jak profesionálové využívají networkování. V daném průzkumu bylo více jak 600 účastníků s nadprůměrnými příjmy, kteří byli ve svých oborech skutečnou elitou.

Záměrem daného průzkumu bylo zjistit, jak tito úspěšní lidé využívají networkování ke kultivaci bohatších vztahů, k získávání snazšího přístupu k potřebným zdrojům a k usnadnění kariérního i osobního růstu. Jejich zjištění potvrdilo, že „networkování je klíčovým faktorem k větším příjmům a ke kariérnímu postupu.“ Čím kvalitnější kontakty okolo sebe máte, tím blíže jste vašemu dobře ohodnocenému úspěchu.

 

4. Pokud zůstanete v kontaktu s kolegy a klienty z minulosti, budete mít peníze stále

Když už chcete udělat v dobře rozjeté kariéře další krok, využijte k tomu na prvním místě právě váš sociální kapitál. Dejte lidem okolo vás vědět, že právě teď hledáte novou příležitost. Pravděpodobnost úspěšnosti, že najdete novou práci přes známého, je několikanásobně větší, než, že ji najdete přes agenturu nebo inzerát. To jsou fakta a statistiky.

Další 4 tipy zítra.

Text: Kouč a lektor Jaromír Průša, Na cestě s koučem

Zdroj fotografie: Xklusivethoughts.com

[/velikost_textu]

Text: Redakce BA

Hledáte práci v obchodu?

Přes 750 firem u nás hledá denně talenty.

Najděte práci

Žijete obchodem?

Vytvořte si profil a buďte vidět v oboru!

Registrujte se

Komentáře

Plný náhled profilu je zobrazován
na základě členství Business Animals.


Zavřít okno