Naučte se říkat NE!

13. Březen 2014

Kraťounké slovíčko NE. Záporné. Negativní. Nepříjemné. Odrazující. Chladné. Opravdu tomu tak je? NE! Právo svobodného rozhodování má každý z nás a je na každém, zda se rozhodne pro „ano“, nebo pro „ne“. Ono krátké slůvko „ne“ je jediným možným způsobem, jak můžete zůstat skutečně svobodní ve Vašem rozhodování a chování. A také, jak se nestát otrokem ostatních.

Vyzkoušejte leady

ruka

Stanovte si hranice

Umění říkat „ne“ zvládá dnes velmi málo lidí. Mnoho z nás raději odsouhlasí něco, i když ví, že s tím bude mít spoustu práce, nebo to bude zvládat jen stěží. A důvod? Abychom neurazili, nezklamali, nebyli negativní, neměli výčitky… Ale ruku na srdce. Dostanete pomoc pokaždé, když ji potřebujete Vy? Je Vaším cílem následovat cizí přání? Nebo chcete jít za svými? Asertivní „ne“ nikoho neponíží ani nezraní a Vy se budete cítit mnohem svobodnější. Naučte se stanovit hranice, za které prostě nepůjdete a buďte věrní sami sobě.

Začněte pomalu

Nemusíte změnit Vaše rozhodování ze dne na den, nebo z minuty na minutu. Začněte postupně. Zkuste zapřemýšlet nad tím, co Vám v minulosti zabralo spoustu času a co jste mohli s klidným svědomím odmítnout. Uvědomte si, kolik času pro svou práci a sami pro sebe budete mít, když se budete svobodně rozhodovat, zda „ano“ či „ne“.

Trvejte na svém

Pokud už se naučíte říkat „ne“, odmítejte jasně, přímo, konkrétně a trvejte si na svém. Nepřipouštějte diskusi a nenechte se přemlouvat. Pokud máte tu potřebu, můžete se omluvit, nebo navrhnout alternativu. V žádném případě se nerozčilujte a neberte si odmítnutí osobně. Odmítnutí je naprosto normální, běžné. Odmítají všichni, proč byste nemohli i Vy?

no

hledáme obchodníka

Překonejte strach

Máte pořád strach říci „ne“ naplno, nebo špatný pocit, jak to druhá strana přijme? Pak použijte takzvané zdržovací věty typu „Musím si to ještě rozmyslet“. Vězte ale, že o to hůř se Vám bude později odmítat, proto je lepší říci „ne“ na rovinu a klidně můžete sdělit důvody, proč tentokrát nevyhovíte. Třeba, že jste unavení, potřebujete více času pro sebe, pro rodinu, nebo prostě nemáte náladu.

Odnaučte se automatické přitakávání

Mnoho lidí má v sobě zakořeněné automatické přitakávání, aniž by si uvědomovali, na co vlastně říkají „ano“. Přestaňte přikyvovat automaticky a poslouchejte. Zaměřte se na sebe a na Vaše potřeby a ukažte, že umíte říci „ne“.

Rada na závěr

Pamatujte si, že myslet na sebe a své potřeby není sobectví, ale nutnost. Proto vyslovení slůvka „ne“ rozhodně není znakem sobectví či nadřazenosti. Jedná se o naprosto normální reakci každého člověka, který potřebuje také čas sám pro sebe, svou práci, svoje zájmy a rodinu. Nikdy se neobviňujte a neomlouvejte za to, že jste řekli „ne“. Je to Vaše svobodné rozhodnutí. Rozhodnutí, na které máte právo. Rozhodnutí, které ukazuje na to, že si vážíte sami sebe a svého času…

 

© 2024 imper.cz