Úspěšný tenisový trenér buduje „virtuální“ Starbucks. „Obraty budou srovnatelné s kamennými franšízami,“ říká Jan Meszároš

 |  Články  |  Rozhovory  |  Pavla Lokajova  |  5 389x přečteno

Ať už jste fajnšmejkři, nebo pro vás káva znamená hlavně rychlý přísun energie, pravda je, že kafíčkování je s naší profesí spojeno víc než s jakýmkoli jiným řemeslem. Věděli jste například, že denně se na světě spotřebuje 1,8 miliardy šálků kávy? A že více než 100 milionů lidí pije dokonce 3–5 šálků denně? Není divu, že Jan Meszároš ucítil v kávových zrnech zajímavý business a rozhodl se využít houževnatost z tenisu a podnikatelské lekce nabrané vedením tenisové školy, aby v Česku pomohl rozjet síť Organo Gold, kávy, která mu učarovala svou chutí, zdravotní prospěšností i business modelem.

Jan Meszároš - Organo Gold (2)

 • Jan Meszároš, 40 let
 • Vystudovaný inženýr ČVUT, aktivní hokejista, tenista a golfista; zakladatel a provozovatel Tenisové školy Hovorčovice
 • V posledním roce začal podnikat s kávou. Nadchl se pro značku kávy, horké čokolády, čajů a doplňků stravy značky Organo Gold a vytvořil projekt KavarnaBezNakladu.cz.
 • Byznysový rozměr Honzovy KavarnyBezNakladu najdete v členské sekci, kterou vytvořil pro všechny milovníky kávy, kteří chtějí svou vášeň proměnit v podnikání.

Honzo, od tenisu ke kávě? Nepřekvapilo by mě to, kdybyste byl hipster nebo barista…

Já se ke kávě dostal jako každý sportovec. Sportovci milují kávu. Stačí se podívat na Tour de France, cyklisté v mezičase neustále kafíčkují. Nebo třeba tenista Novak Djokovic, který je proslaven bezlepkovou dietou a zdravou stravou, si před každým zápasem dá kofeinovou tabletku. Potíž je v tom, že ne každá káva je dlouhodobě zdraví prospěšná, většina kofeinových nápojů okyseluje a pálí po nich žáha.

Jan Meszároš - Organo Gold (1)

„Od šálků káv na kurtu jsem se stal milovníkem filozofie Tima Ferrise & Feel Good Coffee“

Platí to i v salesu, sama jsem teď slyšela o jednom vrcholném manažerovi v auto průmyslu, který „jede“ 30 espress denně. Chápu, že v takovém množství je to hazard, ale co je špatného na šálku či dvou kvalitní kávy v coffee baru?

Káva je pro náš žaludek velmi kyselotvorná. Z dlouhodobého hlediska je překyselení organismu původcem většiny civilizačních chorob (cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovka, špatná imunita a vážnější nemoci). Proto mě zaujal produkt, který obsahuje složku z tradiční čínské medicíny – bylinu dlouhověkosti ganodermu lucidum (reishi neboli lesklokorka lesklá). První zmínky o ní sice pochází už od 4–5 000 let staré dynastie Ming z Číny, a jak to tak bývá, Západ „zázračně“ objevuje její účinky až dnes. Je to ideální bylina pro digitální uspěchanou dobu. Jako nejsilnější přírodní antioxidant působí na 5 orgánů najednou (srdce, plíce, slinivku, játra a ledviny) a vyrovnává právě překyselení organismu. Pomáhá tedy nejen eliminovat nežádoucí účinky právě vypitého šálku kávy, ale z dlouhodobého hlediska mnohem více.

Rozdíl poznám hned po vypití?

Při některých obtížích jako je pálení žáhy nebo pocit „těžkého žaludku“ pozná rozdíl většina lidí hned. Už po pár dnech výměny standardního šálku kávy za kávu Organo Gold se budete cítit lépe, mít více energie. To musíte vyzkoušet, těžko to na vás přenesu slovy. Třeba kanadští hokejisti na tom teď všichni frčí, proto jsou na špičce. (smích) Dělám si samozřejmě legraci… Nicméně právě výrobkům s ganodermou se říká feel good coffee.

Jan Meszároš - Organo Gold (8)

„Já jsem především milovníkem dobré kávy a Organo Gold bych si kupoval stejně pro svou spotřebu, takže proč na něm nevystavět podnikání?“ K rozhodnutí ale Honza nedospěl hned.

Honzových 10 kroků od vášně pro dobrou kávu až k ziskovému businessu:

Pro zobrazení příležitosti zadejte požadované údaje.


 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte prosím všechna povinná pole.
Odeslali jsme Váš kontakt. Děkujeme za zájem.
Chyba serveru. Zkuste požadavek odeslat později.

 

1.      Začínal jsem jako klasický coffee lover. Káva je úžasný rituál, patří ke sportu, businessu. Já jsem kávu vždycky miloval, ale pálila mě po ní žáha. A jelikož se stravuji poměrně zdravě, věděl jsem, že to není ideální, že musím najít alternativu.

2.      Dnes jsou populární náhražky, na kterých si já nepochutnám. To mě na Organo Gold zaujalo nejvíc, že je to opravdové kafe (95 % gurmánské kávy a 5 % rostliny dlouhověkosti), ale po vypití se cítíte „nakopnutý“ déle než po klasické kávě. První krabici jsem tedy koupil pro vlastní spotřebu.

3.      Pak jsem si přečetl knihu Čtyřhodinový pracovní týden, která mi otevřela oči. „Zhltnul jsem ji během jednoho dne! Došlo mi, že člověk může prací strávit většinu svého aktivního produktivního věku, a jak relativně málo času zbývá na věci, které vás opravdu baví a na které už v důchodovém věku nebude energie,“ říká Honza, který nám při rozhovoru přiznal, že ho vyděsila možnost svůj život „projet na autopilota“. Dnes pracuje jen několik hodin denně a po našem rozhovoru v Praze už k počítači nezasedl, šel hrát tenis se svými dětmi, které má na domácím vzdělávání.

4.      Uvědomil jsem si klíčovou důležitost nezávislého příjmu, který dnes málokdo má. Já jsem jej budoval 12 let – mám tenisovou školu se 150 dětmi a velmi dobrý systém referencí. V kávě jsem objevil další, ještě zajímavější možnost. Nemusí to nicméně být tenis ani káva, každý z nás by měl vzít to, co umí nejlíp, a na to nabalit udržitelné podnikání. No a já přemýšlel, co je to u mě…

5.      …a došel jsem právě ke kávě, kterou jsem si v té době vychutnával doma nebo v kavárnách s přáteli. Kávu všichni znají, to slovo je ve všech jazycích stejné. Nemusíte nikomu nic vysvětlovat, nikoho nic učit. Pít kávu umí každý. Je to geniální produkt, hned po toaletním papíru druhá nejvíce spotřebovávaná věc v domácnosti.

Jan Meszároš - Organo Gold (15)

6.      Rok jsem studoval a připravoval se. Nakoupil jsem si spoustu knížek o multilevelu, učil se online od těch nejlepších. Ne všechno mi třeba na americkém pojetí MLM bylo příjemné. Nevrhl jsem se proto hned do businessu, hledal jsem vlastní cesty, jak si ohnout podnikání, aby mi sedělo.

7.      Káva mi zapadala i do mého sportovního založení, práce s aktivními lidmi, kteří se chtějí cítit lépe. Začal jsem se pídit, co to všechno umí, jak to funguje, za co všechno jsem zaplacený.

8.      Vše klaplo dohromady. Došlo mi, že jako podnikatel s Organo Gold si buduji svou vlastní virtuální kavárnu. Z provozování tenisové školy vím, že maximalizace zisku rovná se minimalizace nákladů, proto jsem projekt pojmenoval Kavárna bez nákladů. Moje náklady na toto podnikání jsou měsíčně asi 100 šálků kávy, a to s přehledem spotřebuji v rámci vlastní rodiny.

9.      Začal jsem myslet ve velkém. Tvořit vlastní know-how, systém, edukační materiály pro lidi, které káva baví stejně jako mě a chtěli třeba někdy mít vlastní kavárnu nebo jinak s touhle voňavou surovinou obchodovat. Jednoduchost tohoto podnikání můžu praktikovat po celém světě, v současné době už v 56 zemích.

10.  Věřím kvalitě produktů Organo Gold. Společnost má skvěle fungující systém a já nabízím svému týmu podporu a nástroje, které jsem vytvořil na své cestě za podnikáním. Super je, že si každý do svého podnikání s kávou vnese svou osobitost a styl a přitom se vzájemně inspirujeme a podporujeme. To jsem zažil v týmovém sportu, v jiném businessu dosud ne. Je vytvořen skvělý prostor pro zapojení nových lidí.

Jan Meszároš - Organo Gold (16)

„V tenisu a teď i v obchodě mám štěstí, že mě mentorují kapacity. Jedním z nich je Holton Buggs, nejproduktivnější MLM obchodník na světě“

Znám hodně lidí, které zaujme produkt, ale nakonec do toho nejdou, protože se bojí multilevel struktury. Jak jste se přesvědčil, že právě tomuto MLM můžete důvěřovat?

Přesvědčily mě výsledky práce současného vizionáře společnosti  Organo Gold pana Holtona Buggse, který dřív 18 let úspěšně působil v jiném MLM, až objevil, jak jednoduše geniálním produktem je káva. Přestože ji sám v té době nepil! Zapojil se jako běžný až asi sedmitisící distributor a před 5 lety už na prodeji kávy vydělával přes milion dolarů. Byl nejvíce vydělávající osobou v tomto druhu podnikání. Je to inspirativní člověk, neuvěřitelně pracovitý, charismatický a kreativní. Osobně jsem se s ním setkal loni na konferenci ve Veroně. Český a slovenský tým má to štěstí, že díky paní Alexandře Purlantov je právě tato celosvětově uznávaná osobnost naším přímým mentorem. Mám štěstí na to, že pracuji pod nejúspěšnějšími kapacitami v oboru.

Co pro vás bylo na začátku nejtěžší?

Oslovování lidí. Měl jsem kolem sebe díky tenisové škole skvělou cílovou skupinu, ale nebyl jsem zvyklý „jít s kůží na trh“. Škola funguje tak dobře na principu referencí, že jsem už 7 let nedal ani korunu do jiné reklamy. Teď jsem najednou musel být ten, který nabízí, že má něco nového. Může změnit spoustě lidem život k lepšímu, pokud budou chtít. Jsou to klienti, které mám i 10 let, jsme jedna tenisová rodina a nemohl jsem si dovolit nabídnout jim něco, čím bych mohl důvěru ztratit. Proto mi trvalo rok studia a zkoušení produktů, jejich účinků a zkoumání obchodního modelu, než jsem začal prodávat.

Měl jste problém s obchodní rolí. Co pomohlo?

Říká se, že multilevel je o duplikaci, takže jsem na startu využíval scriptů. Je dobré se odpíchnout od daného základu a v něm si najít, s čím souhlasíte a co chcete dělat jinak. Já ze systému nějaké věci odstranil, aby byl jednodušší a pro českou náturu pochopitelný. Vymyslel jsem koncept Kavárny bez nákladů. Srovnávám svůj business se Starbucks, největší kávovou společností na trhu, která s neuvěřitelným obratem 20 miliard dolarů ročně zaujímá překvapivě pouze 4 % kávového trhu. Průměrná franšíza Starbucks má měsíční obrat přes 40–50 000 dolarů. S kávou Organo Gold jde postupně dosáhnout podobných výsledků za 3–5 let. Jeden můj „upline“ udělal právě tento měsíc po 3 letech práce obrat 40 000 €. A znám také člověka, který to dokázal za 3 měsíce od registrace! A co je důležité: Na začátku nedáváte půl milionu dolarů za to, aby se s vámi vůbec začal někdo bavit, jako to má Starbucks, ale jen 42 € bez daně. A můžete začít podnikat.

42 EUR. To je původní investice?

Ano, přesně tak.

Jan Meszároš - Organo Gold (5)

Tady nám zrovna Honza Meszároš ukazuje tabulku výdělků nejúspěšnějších lidí v multilevel marketingu.

Uber v kávové branži

MLM je hlavně o budování sítě. Jak vám šlo tohle?

Narážel jsem. Dělal jsem začátečnickou chybu. Produktu jsem sice ohromně věřil, lidi nadchl, ale pak je vodil za ručičku a motivoval zvenčí. Chtěl jsem být na začátku úspěšný v tom, že budu budovat síť, že nebudu prodávat. Ukázalo se, že vzhledem k nadšení jsem byl v první fázi hlavně skvělý prodejce a do role, kdy budu moct vytvořit know-how a systém pro síť a přitáhnout správné lidi, jsem musel dozrát. Věděl jsem, že to přijde. Vyrostl jsem na hokeji – jsem typický týmový hráč.

Jaké jsou první kroky? Jak vypadá start podnikání na denní bázi?

Dáváte vzorky, dáváte ochutnávat kávu a čaj, jako já vám tady. Já rád zvu lidi do kavárny, klidně si zaleji horkou vodou vlastní kávu třeba v Costa Coffee. Zatím se to obešlo bez jakéhokoli problému. Nikde mi neodmítli připravit jen horkou vodu. Útratu udělám třeba sendvičem, limonádou.

Máte i facebookovou stránku. Je Organo Gold business, který můžete dělat přes sociální sítě?

Určitě. Proto i koncept Kavárny bez nákladů, kdy nic nevlastníte, nic vás nesvazuje být na jednom místě a platit nájem. Vezměte si Uber, nejprogresivnější dopravní společnost na světě, která nemá jediné auto, jediného řidiče. Má aplikaci a to je vše. My fungujeme stejně – jsme nejrychleji rostoucí kávová společnost na světě, nevlastníme přitom jedinou kavárnu, nemáme jediného zaměstnance.

Jan Meszároš - Organo Gold (6)

Každému obchodníkovi doporučuje knihu „Myšlením k bohatství“. „Naše společnost je hrdým partnerem nadace Napoleona Hilla, která se stará o vzdělávání dětí. Exkluzivitu nezískal ani Google, Microsoft nebo Mercedes, kteří o to usilovali, ale Organo Gold. Je to ohromná kredibilita.“

Zajímavosti o Janu Meszárošovi a kávě Organo Gold:

 • Denně Honza vypije v průměru tři ristreta.
 • 2 měsíce trvalo vymyslet a vytvořit webovky KavarnaBezNakladu.cz
 • Reálné výdělky lidí v jeho síti (zatím jako vedlejší příjem) jsou aktuálně 5–20 000 Kč měsíčně. Motivací jsou lidé z ČR a SK s více než trojnásobným měsíčním příjmem oproti českému průměrnému platu.
 • Italové jsou vyhlášení kávoví gurmáni a společnost Organo Gold má právě v Itálii největší trh v Evropě. V loňském roce tu předčila obratem i společnost Illy.

Pro zobrazení příležitosti zadejte požadované údaje.


 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

 • Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte prosím všechna povinná pole.
Odeslali jsme Váš kontakt. Děkujeme za zájem.
Chyba serveru. Zkuste požadavek odeslat později.

Foto: Čestmír Jíra

Text: Pavla Lokajova

Hledáte práci v obchodu?

Přes 750 firem u nás hledá denně talenty.

Najděte práci

Žijete obchodem?

Vytvořte si profil a buďte vidět v oboru!

Registrujte se

Komentáře

Plný náhled profilu je zobrazován
na základě členství Business Animals.


Zavřít okno