11 největších prohřešků v pánské business módě, kterým se vyhýbejte obloukem

22. Říjen 2017

Pánská business móda má svá pravidla, kterými bychom se měli řídit. Jak říká módní stylista společnosti PLEŠINGER, Adam Korytář, tato pravidla je možné porušovat, ale musíte vědět jak. Připravili jsme si pro vás článek zaměřený na nejčastější chyby, kterých se muži v business módě dopouštějí. Poznáváte se v některých bodech?

hledáme obchodníka

1. Příchod na schůzku v běžném oblečení

Máte důležitou business schůzku a oblékl jste si na sebe rifle, triko nebo sportovní košili? Můžete mít sebedražší značkové oblečení, ale k businessu zkrátka patří oblek. To potvrzuje také marketingový ředitel značky Pánské obleky Bandi, Jiří Navrátil.

2. Špatná volba látky obleku

„Lesklý oblek sice působí zajímavě a neotřele, ale na obchodní jednání rozhodně nepatří, to je doslova společenská sebevražda,“ říká Jiří. Vždy tedy volte matný oblek ušitý z kvalitní látky.

3. Pozor na barvu obleku

„V Čechách stále převládá názor, že s černou barvou obleku nelze šlápnout vedle.  To je však omyl, jelikož černý oblek byste měli obléknout až po 18 hodině. Přes den dejte přednost modré či šedé barvě. “ říká Petr Veselý, majitel krejčovství Peter Venett.

4. K obleku nenosíme nízké ponožky

„Odhalené nohy nejsou z estetického hlediska zrovna tou nejlepší podívanou“ upozorňuje Petr. K tomu se váže také barva ponožek. Jaké vybrat? „Zde platí podobné zásady, jako u kravat. Dnes je na výběr mnoho barev a vzorů ponožek. Vybočovat však z řady se mnohdy nevyplatí. Klasikou je ladění ponožek k obuvi – třeba černé boty z Footshop a černé ponožky, hnědé boty a hnědé ponožky. Pokud chcete mít ponožky barevné, musí ladit s kravatou, kapesníčkem, košilí i samotným oblekem. U oblekových ponožek vždy pamatuje, aby měly prodlouženou délku,“ vysvětluje Jiří Navrátil.

5. Pozor na vzory

„K proužkované košili již vynecháme proužkovanou kravatu, raději zvolíme kravatu jednobarevnou či s jiným typem vzoru,“ doporučuje Petr Veselý. Kravata a kapesníček by nikdy neměly být ze zcela stejného materiálu, ale měly by se vzájemně doplňovat. Tedy například jednobarevná červená kravata a k tomu červený kapesníček se vzorem.

Příliš mnoho vzorů – takto NE

6. Neudržovaný oděv a obuv

Oblek by měl být vždy čistý a udržovaný, stejně tak celkový zevnějšek (upravené vlasy, nehty, ruce, čisté boty). Nezapomínejte, že první dojem je část úspěchu i neúspěchu. „A když jsme u těch bot, tak lakované obuvi se raději vyhýbejte,“ říká Adam Korytář.

7. Nepadnoucí oblek

Bohužel s tímto módním přešlapem se setkáme poměrně často. Hodně mužů si zvolí nevhodnou velikost obleku, nebo jim nesedí samotný střih. Problém je také v tom, když muž zhubne, nebo přibere, tak oblek, který před rokem sedl, nyní není to pravé ořechové. „Zejména je třeba ohlídat si délku rukávů, nohavic a náramenic, to vše by mělo být opravdu na míru,“ poukazuje Jiří Navrátil. Petr Veselý k tomu ještě dodává: „Pozor na příliš dlouhé nohavice u kalhot, kdy se přebytek materiálu kumuluje nad botami. Obecně platí, že užší kalhoty mohou být kratší, jelikož nohavice stejně neklesne až k podpatku obuvi.

8. Nošení slim fit oděvů, pokud na to nemám postavu

V tomto případě je potřeba trocha sebekrititky. Pokud máte pár kilo navíc, raději dejte přednost klasickému střihu. „Zapínání Slim fit košile se u mužů s větším bříškem může rozevírat, více přiléhavý střih ještě podtrhne nedokonalost jejich postavy,“ říká Petr Veselý. Ale pozor, ani oblek o číslo větší není to pravé ořechové.

9. Košile s krátkým rukávem do obleku nepatří

„V žádném případně nenosit do obleku košili s krátkým rukávem. Pokud je horko a odložil jsem sako, mohu si rukávy na košili vyhrnout,“ říká Petr. Tedy, I když to v létě často svádí ke krátkému rukávu, vyhněte se tomuto módnímu přešlapu doslova obloukem.

10. Příliš krátká nebo příliš dlouhá kravata

„Nic nepůsobí více komicky. Správná délka kravaty je ke sponě opasku,“ říká Petr. Ostatně podívejte se na video ze zářijového Meetupu, kde Adam Korytář a Dominik Plešinger poukazovali na nejčastější módní přešlapy a mimo jiné také na to, jak vázat kravatu.

Příliš dlouhá kravata
Příliš krátká kravata 

11. Zapnuté knoflíčky

Nezapínáme všechny knoflíky u saka, minimálně spodní necháme rozepnutý.

Co do obleku rozhodně nepatří podle Adama Korytáře

  • Boty s plochou špičkou.
  • Boty s příliš špičatou špičkou (kovbojky).
  • Tenisky, sandále, žabky.
  • Tričko.

Jaké boty jsou k obleku vhodné podle formálnosti? Oxford, Derby, Brogue, Monky, Loaferky a Mokasíny.

Jak by měl například vypadat oblek businessmana?

Tmavě modrý či šedý oblek, bílá, světle modrá nebo růžová košile bez vzorů, hnědé boty a pásek, kapesníček a kravata podle chuti jednotlivce.

Takto je to správně:-)

„Obchodní jednání není návštěva u kamaráda. Člověk musí zaujmout, vzbudit důvěru. První dojem je většinou i ten poslední, který si o vás lidé udělají. Lidé v businessu by si měli uvědomit, že doba se sice mění, ale to, že šaty dělají člověka, zůstává platné,“ uzavírá Jiří Navrátil.

Foto: archiv PLEŠINGER tým

© 2024 imper.cz